Schwarzenberg znovu mírnil Topolánkovu cestu do pekel

Hluboká nad Vltavou - Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v rámci schůzky ministrů zahraničí EU znovu mírnil výroky premiéra Topolánka o řešení americké finanční krize. "Myslím, že se to mezitím objasnilo, že toto byla spíše část vnitroevropské diskuse, nebylo to nasměřováno vůči Spojeným státům, kde jsou podmínky poněkud odlišné než v Evropě." Topolánek v Evropském parlamentu kritizoval americké státní zásahy do ekonomiky v rámci boje proti finanční krizi, doslova je označil za "cestu do pekel". Vyvolal tím nejen okamžitou reakci europoslanců, ale rozsáhlou debatu v evropském i americkém tisku.

Podle Schwarzenberga mají Spojené státy plné právo na to, aby ekonomické problémy řešily podle svého. Dodal, že kroky podobné těm, které podnikají Spojené státy, nejsou v možnostech mnoha evropských států. „Tudíž musíme v celé Evropě dělat trochu odlišnou politiku,“ doplnil.

Schwarzenberg doufá, že Česko ratifikuje „Lisabon“ v dubnu

Šéf české diplomacie také uvedl, že se neobává narušení procesu ratifikace Lisabonské smlouvy kvůli nedůvěře vládě. „Doufám, že ji v dubnu ratifikujeme,“ zdůraznil. Vynucená demise vlády totiž v médiích vyvolala diskusi, zda to může schvalování smlouvy v Česku ohrozit. Také německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier doufá, že Praha smlouvu neodmítne. Politici v EU musejí podle něj přesvědčit české euroskeptiky, aby smlouvu podpořili. Přijímání smlouvy se zastavilo také v Irsku.

Projednávání dokumentu včera Senát vůbec nezařadil do programu a na březnovou schůzi se patrně vůbec nedostane. ODS chce totiž nejdříve projednat související prováděcí novely, které mají zamezit převodu pravomocí na EU bez souhlasu obou komor parlamentu. Smlouvu už ratifikovala Poslanecká sněmovna, pak ji ještě musí podepsat prezident Klaus, který ale patří k největším kritikům.