Zlatého Ámose získala učitelka postižených dětí z Karviné

Praha - Učitelka základní školy Komenského z Karviné Lucie Andělová zvítězila v klání o cenu Zlatý Ámos. Ocenění pro nejoblíbenějšího učitele roku si odnesla z pražského hotelu Olšanka, kde porazila šest soupeřů. Korunku pro vítěze si učitelka se specializací na postižené děti odnesla také z hlasování dětské poroty.

"S tou korunou učit nebudu, ne proto, že je nepohodlná, ale protože si ji
zasloužíme my všichni učitelé na naší škole," řekla po vyhlášení výsledků
cen očividně dojatá Andělová novinářům. V šestnáctileté historii soutěže se stala teprve pátou ženou, která usedla do křesla pro vítěze.

Zatímco před dvěma lety vítězstvím v soutěži uzavřel svou mnohaletou
pedagogickou kariéru tehdy osmdesátiletý učitel chemie Ivan Sedlák,
Andělové k zisku korunky stačilo pět let práce s dětmi ve škole
specializované na žáky se zdravotním postižením. "Je to naprosto
neopakovatelný zážitek, je to potvrzení toho, že má volba jít za tímhle
posláním má svůj význam," konstatovala Andělová.

Přihlašovat své pedagogy do soutěže o nejoblíbenějšího učitele mohli žáci
základních a středních škol. Letos navrhli rekordních 61 pedagogů.

Za vítězství prý Andělová vděčí hlavně svým žákům. Společně s nimi vystoupila na pódiu v závěrečné disciplíně soutěže, v níž zahráli secvičené představení. V něm si s dětmi částečně prohodila běžné role, takže se na chvilku sama stala malou školačkou a podávala hlášení asi osmiletému romskému „řediteli školy“. Odměnil je potlesk možná hlučnější než její soupeře. „Mám pocit, že je to díky děckám. Nemyslím jen získání koruny, ale i to, jaká jsem. I za to vděčím jim,“ dodala přerývaně Andělová, než ji o hlas připravily slzy. „Nebrečte,“ neúspěšně ji utěšovaly děti, které ji ihned po vítězství na pódiu obklopily.

Součástí soutěže byla i anketa Ámos Sympaťák, v níž prostřednictvím SMS zpráv rozdávala hlasy veřejnost. Letos lidé do soutěže zaslali přes 4000 hlasů, nejvíce z nich Markétě Dembkové rovněž ze základní školy Komenského, avšak z Frýdlantu nad Ostravicí na Frýdecko-Místecku.

Ministr školství měl letos jiný program

V minulém ročníku titul Zlatého Ámose vybojovala kantorka bučovického
gymnázia Emílie Kostrbová, která učí český jazyk a dějepis. Loňská vítězka převzala putovní korunku pro vítěze a další symbol soutěže, žezlo ve tvaru ukazovátka, od ministra školství Ondřeje Lišky. Letos měl Liška po nedávném pádu vlády jiný program, novopečená vítězka Andělová se proto musela spokojit s jeho náměstkem.

Lucie Andělová
Lucie Andělová