Pospíšil pohrozil exekutorům zrušením komory

Praha - Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil pohrozil Exekutorské komoře zrušením, pokud se v ní nezlepší panující "mafiánské poměry". V dnešních Otázkách Václava Moravce uvedl, že dubnová schůze je poslední šancí, která by mohla tento krok odvrátit. V případě, že by se tak nestalo, je Pospíšil připraven komoru zrušit ať už jako ministr, nebo jako řadový poslanec.

„Kdyby to bylo na mě, tak bych nyní hlasoval o zrušení Exekutorské komory. Zatím ale proto není politická vůle, spíše vidím, že je snaha o výrazné omezení,“ uvedl Pospíšil. „Přijdu na sněm 3. dubna a budu žádat demokratické zvolení celého nového vedení,“ dodal ministr s tím, že vzhledem k tomu, že sněmy jsou svolány dva a oba zřejmě řádně, přijde i na druhý sjezd.

Pospíšil také varoval, že jestliže dojde k manipulacím, nedemokratičnosti nebo se nedojde k nějakému řešení, je to cesta do pekel a dny komory budou sečteny. „Pokud není důvěryhodné vedení, není možné, aby komora fungovala, zvláště v době hospodářské krize, kdy bude počet dlužníků narůstat,“ uzavřel Pospíšil.

Dva prezidenti, dvě schůze

Část prezidia odvolala ze svého čela prezidenta Juraje Podkonického i viceprezidentku Jitku Wolfovou a vzápětí je nahradila dosavadními členy prezidia: Karlem Urbanem a Vladimírem Plášilem. Podkonický i Wolfová přitom avizovali, že právě na sněmu příští týden rezignují. Odvolaní nyní protestují: zasedání bylo podle nich nezákonné. Odvolaný Podkonický se tak cítí být stále prezidentem stejně jako jeho nově zvolený nástupce.

Část vedení komory se pokusila odvolat Podkonického a Wolfovou z funkcí již v únoru. Navrhli to tři zbývající členové prezidia - Urban, Plášil a Pekárek. Nakonec se však dohodli s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem, že to neudělají. Nového šéfa měl v dubnu zvolit sněm, na kterém již Podkonický neměl kandidovat. Na něm mělo také rezignovat celé vedení komory. Místo toho ale devět dní před dohodnutým termínem jedna část komory odvolala druhou.

Juraj Podkonický
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24