Albánský zubař s HIV musí opustit Česko

Praha - Albánský HIV pozitivní zubař, který donedávna působil na pražské modřanské poliklinice, se bude muset do 24. dubna vrátit zpět do své vlasti. Pražská cizinecká policie ho vyhostila na 6 měsíců kvůli nelegálnímu pobytu v České republice, uvedla dnes mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Muže zadrželi policisté 20. března přímo v ambulanci zdravotnického zařízení z podnětu hygieniků. Následná hygienická kontrola však prokázala, že splnil podmínky pro výkon praxe. To, že je někdo HIV pozitivní, neznamená, že nemůže vykonávat svou praxi, uvedli již dříve prezidenti stomatologické i lékařské komory.

Albánec pouze nesměl vykonávat rizikovou činnost. Zda neporušil tento zákaz, stále vyšetřuje policie. „Prověřujeme, zda se zubař nedopustil trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. Zatím čekáme na výsledky znaleckého posudku,“ řekla Rendlová.

Lékař ovšem podle stomatologů nesměl v ČR poskytovat zubařskou péči, protože nebyl členem České stomatologické komory (ČSK) a bez členství zubař v Česku ordinovat nesmí.