Vlastimil Tlustý pozastavil členství v ODS

Rakovník - Poslanec ODS Vlastimil Tlustý pozastavil své členství ve straně. Dokdy bude jeho členství pozastaveno, se podle něj v takovém aktu neuvádí. K vyloučení Tlustého vyzvalo rakovnické občanské demokraty širší vedení strany. Pokud by tak neučinili do 15. dubna, mohla by výkonná rada ODS tuto stranickou buňku zrušit. Podle poslance byl jeho krok reakcí na hrozby vedení strany. Vytvořil tak situaci, kdy rakovnická organizace nemusí být zrušena.

Rada místního sdružení ODS v Rakovníku by měla jednat o případném vyloučení Tlustého ze strany kvůli jeho hlasování o nedůvěře vládě v úterý. Totéž by měl 9. dubna projednat místní sněm.

Předseda rakovnické organizace ODS a starosta města Zdeněk Nejdl dnes ČT řekl, že pokud by se mělo dnes hlasovat o Tlustého vyloučení, hlasoval by pro: „Pan poslanec Vlastimil Tlustý mě velice zklamal tím, že připustil pád vlády. Členská základna ho žádala, aby podporoval stávající koaliční vládu.“ Podle Nejdla ale Tlustý v současnosti fakticky není členem ODS, a nelze ho tudíž vyloučit. Pokud by chtěl své členství ve straně obnovit, musela by s tím souhlasit rada místního sdružení.


Stranické vedení Tlustému a Janu Schwippelovi vyčítá, že se při hlasování o nedůvěře vládě přidali na stranu opozice. O dalším osudu Schwippela má v úterý jednat oblastní rada ODS v Berouně. Její místopředseda Tomáš Havel uvedl, že nemá informace o tom, že by se Schwippel chystal učinit stejný krok jako Tlustý. Není si ale podle svých slov jist tím, co pozastavení členství znamená a zda takový institut vůbec existuje. V Zadní Třebáni Schwippela vylučovat nechtějí. Sdružení má jen pět členů a většinu v něm údajně mají Schwippel a jeho příbuzní.