O rychlostní silnici z Liberce do Hradce se bude diskutovat

Liberec - Srovnávací studie variant rychlostní silnice R35 z Liberce do Hradce Králové není stále veřejná. A to i přesto, že ji Liberecký kraj má už od konce loňského roku. Nikdo se tak zatím neměl šanci k ní vyjádřit. V nejistotě jsou obce i občanská sdružení. Kraj slibuje, že se s veřejným projednáváním nabízených variant R35 začne v nejbližších týdnech.

Liberecký kraj má od konce loňského roku srovnávací studii všech tří variant rychlostní silnice R35. Veřejnosti ji však dosud nepředstavil.

Podle Markéty Kovaříkové z S. O. S. Český ráj stále všichni na studii netrpělivě čekají a byli by rádi, kdyby se už problém vyřešil. Kraj ale představil studii pouze krajským zastupitelům za zavřenými dveřmi a studii komentuje jen obecně.

Podle krajského radního pro dopravu Martina Seppa (ČSSD) vychází nejlevněji jižní varianta, severní varianta je sporná a super severní je nejdražší a kontroverzní ohledně životního prostředí.

„Určitě se o každé variantě bude diskutovat a budou mít občané právo se k tomu vyjádřit,“ uvedl hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler (ČSSD).

Podle závěrů studie, které se dostaly na veřejnost, se odborníci opět kloní k severní variantě přes Český ráj. To je varianta, která na ministerstvu životního prostředí už dvakrát neprošla. „Odpor proti severní variantě stále trvá jak na straně obcí, tak na straně občanských sdružení i občanů,“ řekla Kovaříková.

Budoucí silnice R35 spojí Liberec přes území Královéhradeckého, Pardubického a Olomouckého kraje s Lipníkem nad Bečvou na Přerovsku. Některé úseky jsou již hotové nebo jsou ve výstavbě, k úplnému dokončení zbývá postavit z celkových 269 kilometrů ještě asi 180 kilometrů komunikace, čímž se R35 stane nejdelší čtyřpruhovou komunikací v zemi.