Šance Lisabonu v Senátu se rapidně zvýšily

Praha - Postoj senátorského klubu ODS k Lisabonské smlouvě se po dnešku výrazně zlepšil. Předseda frakce Jiří Stříteský po dnešním jednání klubu s premiérem Mirkem Topolánkem nechtěl říct, jak budou senátoři ODS hlasovat, ale při rozhovorech s jednotlivými zákonodárci se ukázalo, že Lisabon má napůl vyhráno. Bez hlasů alespoň některých občanských demokratů by totiž smlouva neměla šanci v horní komoře uspět.

Zasedání klubu se dnes zúčastnil i premiér Topolánek. Po jednání řekl, že se senátory nesnažil přesvědčit, ale spíše jim vysvětloval důsledky neschválení Lisabonu. Podle reakcí senátorů však odešel u velké části zákonodárců nepochopen. Zdá se však, že přinejmenším u potřebných šesti senátorů uspěl.

„Věřím tomu, že na základě dnešní diskuse, která byla velmi otevřená věřím, některé hlasy mohou být pro,“ uvedl Stříteský. Senátor za ODS Jaroslav Kubera byl ještě otevřenější: „To dnešní rozhodnutí v podstatě znamená schválení, v podstatě už není o čem jednat.“ Topolánek by razantní podporou a nakonec i schválením Lisabonské smlouvy mohl uštědřit políček také prezidentu Václavu Klausovi, se kterým nemá poslední měsíce příliš dobré vztahy.

Senátoři chtějí rozhodnout na řádné schůzi 

Šéf senátorů ODS novinářům řekl, že občanští demokraté chtějí, aby horní komora jednala o smlouvě na řádné schůzi, tedy zřejmě poslední týden v dubnu, případně první týden v květnu. ODS chce podle Stříteského před samotnou smlouvou projednat související prováděcí novely, které mají zamezit převodu pravomocí na EU bez souhlasu obou komor parlamentu. Sněmovna tyto normy i vlastní Lisabonskou smlouvu schválila již dříve.

Někteří zástupci ODS již dříve ohlásili, že smlouvu nepodpoří a v případě jejího schválení ji znovu napadnou u Ústavního soudu. Část senátorů za občanskou demokracii, například předseda Senátu Přemysl Sobotka, ale naopak oznámila, že smlouvu podpoří. Za schválení dokumentu se přimlouvá i Topolánek.

Pro úspěšnou ratifikaci v Senátu by bylo potřeba nejméně šest senátorů ODS, pokud budou o smlouvě rozhodovat všichni senátoři. O její schválení stojí sociální demokraté, lidovci a nestraníci z Klubu otevřené demokracie.