Julínek: Prognózy pro zdravotnictví v roce 2010 nejsou vůbec dobré

Praha - Stav českého zdravotnictví v roce 2010 nebude podle senátora a bývalého ministra zdravotnictví Tomáše Julínka vůbec dobrý. Může dojít k propadu o 20 až 25 miliard korun. Pokud budou navíc zrušeny poplatky, propad může podle Julínka být až 30 miliard korun, což už pocítí lékaři na svých příjmech. Neschválí-li parlament zdravotnická protikrizová opatření, lidé by se měli v příštím roce připravit na omezení péče.

Zdravotní pojišťovny měly ještě před rokem na svých účtech přebytek 27 miliard korun, ke konci loňského roku už jen 13 miliard. Letos v lednu pojišťovny vybraly o 15 procent méně než ve stejném měsíci loni. Odhad poklesu ve výběru pojistného pro letošní rok je od 3,3 do 10,6 miliard korun. Kvůli nedostatku prostředků v roce 2005 se například musely omezovat náklady na zdravotní péči. Podle Julínka ale v roce 2009 nic podobného nehrozí. „Ve zdravotnictví se vše nastavuje na jeden rok, ale vše se projeví vždy se zpožděním jednoho roku, tedy v roce 2010.“


Kdyby podle Julínka platily odsunuté protikrizové zdravotnické zákony už od roku 2009, nemuseli bychom se roku 2010 tak bát. Prognózy pro příští rok totiž nejsou vůbec dobré a lidé by měli počítat s omezením: „Opatření, která byla připravena ve zdravotnickém protikrizovém balíčku, mohou tuto záležitost vyřešit jen částečně.“ Lépe by ji podle Julínka vyřešil zákon o veřejném zdravotním pojištění, kdy je nárok ze zdravotního pojištění jasně stanoven zákonem. Základní jistotou občanů do krizových let byl zákon o službách, protože jim dával jasná práva a pozici v nepřehledném zdravotnickém systému: „Zákony by objektivně přinesly stabilitu do zdravotnictví, více peněz a pro občany vyšší kvalitu. Za tím si stojím a analytici mi to potvrdí.“

Opozice zatím nepředložila nic pozitivního

Tomáš Julínek:

„Když jsem poslouchal dnešní šílenou debatu o poplatkovém zákonu, tak vidím, že především opozice nemá vůbec žádnou odpovědnost za budoucnost zdravotnictví.“

Zákony ale byly zatím ze sněmovny staženy a podle Julínka už není šance je projednat. Ministryni se ale přesto podařilo alespoň některé body protlačit do protikrizových balíčků. Nyní proto záleží i na tom, zda budou přijata ještě další protikrizová opatření, která má ministryně Filipiová připravená a nyní putují do parlamentu. Počítají například se zvýšením státních plateb za děti, studenty, důchodce a nezaměstnané z měsíčních 677 na 731 korun. Pokud parlament změny schválí, měly by začít platit od poloviny letošního roku.

Julínek se ohradil i proti krokům opozice, která chce poplatky úplně zrušit a už nyní je v krajích za pacienty hradí. Jestliže chce někdo dělat v krajích protikrizová opatření a zároveň odpouští poplatky a vydává v době krize z veřejných peněz, vytváří podle něj jednoznačně krizovou spirálu: „Po dnešní debatě o poplatcích ve sněmovně bych si přál, aby už byly předčasné volby a aby se novináři začali ptát nových kandidátů, jakým způsobem budou řešit problémy českého zdravotnictví. Zatím byla ze strany opozice samá negace, nikdo nepředložil nic pozitivního.“