S obchvatem Frýdku-Místku se možná začne v příštím roce

Frýdek-Místek - Očekávaná stavba obchvatu Frýdku-Místku začne zřejmě až v příštím roce. Stále zbývá vykoupit asi třicet procent pozemků na plánované jižní trase. Na dokončení výkupů zatím chybí okolo 30 milionů korun, uvedl předseda Iniciativy Obchvat Frýdku-Místku a poslanec za ODS Karel Sehoř. Stavba silnice, která odkloní dopravu z centra šedesátitisícového města, bude stát přes čtyři miliardy korun. S otevřením obchvatu počítá frýdecko-místecký magistrát v roce 2012.

Pokud by se letos podařilo vykoupit všechny pozemky, stavba by podle Sehoře mohla začít v příštím roce.

Podle informací z magistrátu Frýdku-Místku je dosud vykoupeno zhruba 70 procent pozemků a u některých majitelů se začalo vyvlastňovat. Náměstek primátorky Michal Pobucký, který je zodpovědný za stavbu obchvatu, věří, že se výkupy včetně vyvlastnění několika majitelů podaří stihnout v letošním roce.

Stavbu obchvatu se snaží zablokovat dvě žaloby podané ekologickým hnutím Beskydčan. Jednu z nich podali aktivisté z tohoto občanského sdružení u Městského soudu v Praze a týká se ministerstva životního prostředí, které souhlasilo s takzvanou jižní trasou obchvatu. Druhou žalobu řeší ostravský krajský soud, Beskydčan napadl rozhodnutí krajského úřadu, kterým hejtmanství potvrdilo územní rozhodnutí pro trasu obchvatu schválenou městem Frýdek-Místek. Podle Pobuckého ale verdikty soudů nemají žádný vliv na územní rozhodnutí, které nabylo právní moci v loňském roce.

Se stavbou obchvatu Frýdku-Místku se počítá od roku 1996. Zastupitelé odsouhlasili jižní trasu, ale Beskydčan navrhuje vést obchvat Frýdku-Místku severní trasou nebo postavit pod městem tunel. Místní politici se shodují, že jiná než jižní varianta není možná. Průtahem Frýdku-Místku projíždí asi 40 000 vozidel denně.