Brožová-Polednová prožila první noc ve věznici

Světlá nad Sázavou - Bývalá dělnická prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová prožila první noc ve věznici ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. V cele na oddělení pro trvale pracovně nezařaditelné jsou s ní ubytovány další dvě vězenkyně. Cítí se prý dobře, spala klidně celou noc. Do budoucna však odmítla poskytovat rozhovory. Sdělila to dnes mluvčí věznice Eva Hodná.Eskorta přivezla Brožovou-Polednovou do světelské věznice v pondělí v 19:44. Ještě večer prošla lékařskou prohlídkou. „Při pobytu ve věznicích v Plzni a v Praze se její zdravotní stav nezhoršil. Trvá těžká vada zraku a ztížený pohyb,“ řekla ředitelka věznice Kamila Meclová. Kromě osobních věcí a základních hygienických potřeb si bývalá prokurátorka vzala s sebou na celu malý radiopřijímač.

Ředitelka věznice Kamila Meclová:

„Jako všechny ostatní odsouzené se bude podílet na úklidu pokoje a dalších společných prostor.“

V příštích dvou týdnech čekají Brožovou-Polednovou pohovory se sociální pracovnicí a psycholožkou a další vstupní formality. Pak bude stanoven její osobní program. Návštěvy může přijímat na tři hodiny v měsíci, maximálně pětikilogramový balíček může dostat dvakrát ročně. Po dvou letech může požádat o mírnější režim, tedy častější vycházky a návštěvy. Na podmíněné propuštění bude mít nárok po čtyřech letech.

Denní režim bude začínat bývalé prokurátorce budíčkem v 6:00, pokračovat by měl snídaní, hygienou a v případě lékařského souhlasu dojde i na pracovní terapii. Meclová rovněž potvrdila, že si Brožová-Polednová bude muset hradit všechny léky z vlastních prostředků. Úlevy čekají odsouzenou například v docházení na stravu. „Bude mít donášku stravy, pravděpodobně bude mít i úlevu na obuv, nebude nosit naše erární,“ dodala Meclová.

Brožová-Polednová je nejstarší odsouzenou v ČR

Brožová-Polednová je ve věku 87 let nejstarší odsouzenou ženou v Česku. Je dosud jedinou odsouzenou aktivní účastnicí politických procesů z 50. let minulého století. Pražský vrchní soud ji poslal loni v září na šest let do vězení za podíl na justiční vraždě Milady Horákové. V její prospěch podala žádost o milost nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká. Prezident Václav Klaus se však rozhodl, že ji neomilostní.

Věznice ve Světlé nad Sázavou
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24