Bezplatnou letenku by mohli dostat i nelegální cizinci

Praha - Na bezplatnou letenku a příspěvek na cestu domů by mohli dosáhnout i cizinci, kteří v Česku pobývají nelegálně. Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) chce do dvou týdnů navrhnout vládě rozšíření projektu dobrovolných návratů. Zároveň hodlá kabinet přesvědčit, aby o odjezd do vlasti mohlo požádat dalších 3 000 legálně zde žijících cizinců.

Podle ministra by se měl projekt nadále rozšiřovat, protože se vyplatí cizincům i Čechům. „Je levnější a snižuje rizika, která souvisí s nelegálním pobytem,“ vysvětluje Langer. Dobrovolné návraty pro cizince žijící v Česku nelegálně však mají být pouze jednorázovým a výjimečným opatřením. Projekt by měl fungovat tři měsíce pro neomezený počet lidí, kteří se však nedopustili v ČR trestného činu a nedostali dosud rozhodnutí o vyhoštění. Motivací pro ně by mělo být zkrácení doby, po kterou se nebudou moci do Česka vrátit.

Projekt, který funguje zhruba měsíc a půl, už využilo asi tisíc cizinců, kteří v důsledku ekonomické krize nenašli v Česku práci nebo ji ztratili. Ministerstvo vnitra si od něj slibuje snížení kriminality. Zatím měli největší zájem odletět z Česka Mongolové, kteří se na celkovém počtu zájemců o návrat do vlasti podílejí 70 procenty. „Postupně se však stále snižuje dominantní postavení této skupiny a zvyšuje se zastoupení dalších státních příslušností,“ uvedlo ministerstvo. Jde podle něj zejména o Uzbekistán a v menší míře o Ukrajinu a Vietnam.

Lidé, kteří chtějí programu dobrovolných návratů využít, musejí mít platné pobytové oprávnění nebo výjezdní příkaz. Zároveň nesmějí mít v Česku zakázán pobyt. Do první fáze projektu, který vyjde na 60 milionů korun, se může přihlásit 2 000 cizinců. Druhá fáze by podle Langera měla stát dalších 90 milionů, na odjezdy nelegálně pobývajících lidí chce ministr vyhradit půl milionu korun.

Česká republika kvůli dopadům krize ode dneška také pozastavila vydávání pracovních a podnikatelských víz v Moldavsku, Mongolsku, Thajsku, na Ukrajině a ve Vietnamu. Opatření bude trvat minimálně několik týdnů a netýká se turistických víz. Ministerstvo vnitra navrhlo i tento postup proto, že cizinci v ČR nyní častěji přicházejí o práci nebo ji vůbec neseženou.

Jediný, kdo z odchodu cizinců nejeví nadšení, je hospodářská komora. Například české automobilky začaly kvůli účinkům šrotovného v zahraničí navyšovat výrobu, a levná pracovní síla ze zahraničí teď může podle komory podnikům chybět.

Zahraničních zaměstnanců v Česku za první měsíc letošního roku ubylo, a to zhruba o 12 tisíc. Na konci ledna tak mělo v Česku legální zaměstnání přes 270 tisíc cizinců. Dosud se přitom počty každý měsíc zvyšovaly. Například Ukrajinců bylo v lednu v Česku skoro 80 tisíc.