Obce již budou vědět, jak má vypadat upozornění na radar

Praha – Předpisová podoba značky upozorňující na úsek, kde měří rychlost městská policie, vyjde v nové ministerské vyhlášce spolu s předpisovou podobou dalších nových dopravních značek. Informoval o tom Autoklub České republiky. Nová vyhláška ministerstva nabude účinnosti patnáctého dne po vyhlášení.

Mezi novými dopravními značkami, které zavede vyhláška, jsou také značky upozorňující na blízkost pohyblivého mostu, informující o silniční kapli, značka Truckpark informující o komplexním obslužném zařízení pro nákladní vozidla nebo nové dopravní zařízení směrový sloupek, které se bude užívat na mostech a úsecích se zvýšeným nebezpečím náledí.

Povinnost označit místa, kde obecní policie měří rychlost, platí od začátku roku. Místa, kde mohou městští strážníci měřit rychlost, určuje republiková policie. Počátek a konec úseku měření musejí být podle zákona označeny přenosnou dopravní značkou s vyobrazením kamery snímající rychlost a nápisy „Měření rychlosti“ a „Konec měření rychlosti“. Dosud však chyběla podoba těchto označení.

Novelu zákona, která značky zavedla, podepsal prezident Václav Klaus koncem loňského roku. Šlo o reakci na loňský zásah sněmovny do silničního zákona. Poslanci v rámci reformy policie totiž navrhli úplně zrušit právo obecní policie měřit rychlost jízdy. Argumentovali tím, že mnohé obce toho zneužívají k vylepšení svých příjmů.

Podle Autoklubu ČR může být pro veřejnost nová vyhláška problematická. „Vyhláška číslo 30/2001 Sb., která mimo jiné stanovuje vzory a význam všech dopravních značek, byla již šestkrát novelizována, což samozřejmě nepřispívá k její přehlednosti,“ uvádí se ve zprávě Autoklubu ČR.