Obamova ochranka bude mít v Praze nejmodernější techniku i zbraně

Praha - Bezpečnost amerického prezidenta Baracka Obamy bude v Praze zajišťovat americká prezidentská ochranka, která si do metropole přiveze nejmodernější techniku a zbraně. Od úřadů v Česku už dostala patřičná povolení. Čím konkrétně bude disponovat, ale nikdo z oficiálních míst nechce prozradit.

Pistole mají u sebe především bodyguardi, samopaly členové speciálního útočného týmu. Použít je ale mohou jen za určitých podmínek. „Použít zbraň můžou jen ve dvou případech, a to v krajní nouzi nebo v nutné obraně,“ dodal mluvčí Policejního prezidia Jaroslav Ibehej. Osobní ochranku amerického prezidenta, takzvaný Secret service, tvoří až 3 200 agentů. V případech ohrožení prezidenta obklopí nebo zaujmou střelecké pozice. 


Kolik agentů bude do akce nasazeno, americká strana tají. Česká ochranná služba bude mít v blízkosti Baracka Obamy až 250 lidí. Půjde o speciální protiútočné C.A.T. týmy z Útvaru rychlého nasazení, které mají podle ředitele URNA Libora Lochmanna za úkol navázat na sebe pozornost útočníků: „Pokud by někdo přepadl kolonu, bojovat s útočníky tak, aby kolona mohla odvézt do bezpečí chráněnou osobu.“ Čeští a američtí odstřelovači budou společně pracovat i na ochraně budov.

Video Reportáž Richarda Samka
video

Reportáž Richarda Samka

Lidé se podle Lochmanna bezhlavého střílení bát nemusí, měli by se ale vyvarovat nepředložených pohybů. Magistrát chce na takové situace upozornit letáky, které bude rozdávat především těm, kteří bydlí v blízkosti míst, kudy prezidentská kolona bude projíždět, nebo v blízkosti Pražského hradu a Kongresového centra. „Nemůžeme říct, že pokud se člověk mihne v okně, že začneme hned střílet. To tak není. Lepší ale je, když ta kolona projíždí, aby člověk nedělal pohyby a věci, které jsou nepředložené,“ upozornil Lochmann.

Zbraně americké ochranky
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24