Zelení chtějí rozhodnout o resortech, které dosud řídili

Praha - Strana zelených požaduje právo vetovat ty osoby v příští úřednické vládě, které navrhnou jiné strany do resortů, za něž zelení dosud odpovídali. Je to jeden z bodů dnešního usnesení předsednictva nejmenší strany dosavadní vládní koalice. Podle vicepremiéra a šéfa SZ Martina Bursíka by strana ráda viděla, aby v čele ministerstva zahraničí zůstal nynější ministr, jí nominovaný Karel Schwarzenberg. S tím však zásadně nesouhlasí sociální demokraté.

Strana zelených má v odstupující vládě čtyři ministerské posty. Vicepremiér Martin Bursík je i ministrem životního prostředí, Ondřej Liška odpovídá za rezort školství, Karel Schwarzenberg šéfuje české diplomacii a Michal Kocáb je ministrem pro lidská práva a národnostní menšiny. Bursík zdůraznil, že je nerealistické, aby zelení obsadili čtyři ministerstva, jak tomu bylo dosud.

Jmenování odborníků musí být podle šéfa zelených na základě konsensu. Právě proto prý SZ bude „hlídat poněkud bystřejším okem“ obsazení resortů, za které dosud odpovídala. „Chcete-li to formulovat negativně, tak právo veta. Chcete-li positivně, tak konsensus“ připustil.

Jacques: S komunisty jednat nebudeme

Odpovědnost za nepřehlednou situaci vzniklou vyslovením nedůvěry vládě podle něj má sociální demokracie. Předsednictvo SZ však dnes přesto vyslovilo spokojenost s dosavadním jednáním čtyř stran o říjnových předčasných volbách a úřednické vládě, která k nim má zemi dovést. Kateřina Jacques však v  Událostech, komentářích řekla, že k jednání o vládě nesmí přistoupit KSČM. „Pokud by do hry měli být vtaženi komunisté, je to stop-stav a nechceme dál jednat,“ varovala Jacques.

Bursík potvrdil, že dohoda počítá s polovinou ze 16 vládních křesel pro ČSSD, která se tak podle něj nebude moci zbavit spoluodpovědnosti za výkon nové vlády. Strany prý však nejsou zatím tak daleko, aby spolu vzájemně hovořily o jménech kandidátů na jednotlivé posty. „My jsme diskutovali jen některá jména. K tomu dojde v nejbližších hodinách,“ připustil.

Co bude se Schwarzenbergem?

Uvnitř Strany zelených se o možných kandidátech hovoří a zelení by rádi viděli, aby Schwarzenberg jako nestraník mohl pokračovat ve své dosavadní práci. Proti němu se ale ostře postavil předseda ČSSD Jiří Paroubek a sám Schwarzenberg vidí možnost pokračování ve funkci omezenou.

Kateřina Jacques
Kateřina Jacques
Více fotek
  • Kateřina Jacques autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/742/74157.jpg
  • Karel Schwarzenberg autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/763/76237.jpg