S hledáním ztracených dětí nově pomohou i mobilní operátoři

Praha - Nový systém ministerstva vnitra (MV), Národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech, by měl zefektivnit pátrání nejen po ztracených nebo unesených dětech, ale také po mladistvých na útěku. Ředitelka odboru prevence kriminality MV Jitka Gjuričová říká, že nejde o vytváření nových složek pátrání, ale o efektivnější systémové propojení těch stávajících. Nově se při pátrání mají využívat také mobilní operátoři. Celý systém by měl odstartovat na mezinárodní den pohřešovaných dětí 25. května.

„Nový mechanismus vytvoří jednoznačné algoritmy, které jdou za sebou, a policejní pátrání a potom zejména napojení na veřejnost, aby také pomohla pátrat, bude mnohem rychlejší a systematičtější,“ popsala pro ČT podstatu nového systému Gjuričová. Dodala, že systém se nebude používat u opakovaně utíkajících dětí z dětských domovů nebo těch dětí, které policie hledá kvůli jejich trestné činnosti.

Výrazná pomoc se očekává od mobilních operátorů

Nově se do první fáze pátrání po pohřešovaném dítěti zapojí také mobilní operátoři, kteří podle šéfky preventivně kriminalistického odboru mohou nesmírně významně přispět k úspěšnému pátrání třeba pomocí obyčejné SMS zprávy s popisem pohřešovaného dítěte. Podle Gjuričové by sms zprávy mířily ke klientům v okruhu tří až pěti kilometrů.

„To je neuvěřitelně efektivní záležitost, protože my víme z psychologie, že krátkodobá paměť je velmi kvalitní a často si třeba maminky v parku vzpomenou, že viděly takové dítě, které s někým odešlo,“ uvedla Gjuričová. Tuto možnost podporuje i policejní prezident Oldřich Martinů: „Při pátrání je policie vždy závislá na informacích, které získá z prostředí, od svědků, od náhodných osob.“

Do programu se zapojí i média

Mnohem častěji než teď budou informace o hledaných dětech také zveřejňovat internetové zpravodajské portály a vysílat rádia nebo televize. Rodiny ztracených dětí budou moct nově využít služeb policejních psychologů.

Koncept přijímají s povděkem i neziskové organizace. „To je krok jednoznačně pro ochranu českých i evropských dětí, takže já mohou jen tleskat,“ řekla ředitelka nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová.

Za posledních 7 let přibylo v České republice průměrně zhruba o 3 tisíce případů pohřešování dítěte, u 360 z nich policie ztratila stopu. Mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká uvedla pro ČT, že jde každoročně přibližně o 10 tisíc dětí, po kterých policie pátrá. Úspěšnost v pátrání se podle ní pohybuje okolo 95 procent vyřešených případů. Kopecká připustila, že zbývajících 5 procent by kriminální policie chtěla právě díky novému systému ještě snížit.

Ředitelka odboru prevence kriminality MV Jitka Gjuričová
Ředitelka odboru prevence kriminality MV Jitka Gjuričová
Více fotek
  • Ředitelka odboru prevence kriminality MV Jitka Gjuričová autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/774/77393.jpg
  • Zuzana Baudyšová autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/32/3194.jpg