Pražský magistrát zakázal průvod při Obamově návštěvě

Praha - Pražský magistrát dnes zakázal průvod odpůrců výstavby amerického protiraketového radaru, který se měl uskutečnit v centru Prahy v neděli, tedy v den návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy. Důvodem je podle úředníků, že průvod by zasáhl do městské dopravy a kolidoval by s některými bezpečnostními opatřeními. Organizátoři však mají v úmyslu zákaz nerespektovat a pokusí se průvod po ohlášené trase uskutečnit.

„Důvodem (zákazu) je nepřiměřený zásah do dopravy individuální a zejména hromadné, přičemž průvod se dostává do kolize s některými bezpečnostními opatřeními v době návštěvy prezidenta USA a konání summitu USA - EU,“ napsal v oficiálním vyjádření úřad.

Svolavatelem akce je podle magistrátní úřední desky Eva Novotná. Magistrát údajně navrhl pořadatelům náhradní trasu, tu ale organizátoři odmítli. „Nová trasa by zpochybnila účel shromáždění, proto jsme se rozhodli ji neakceptovat,“ řekl Jan Májíček z iniciativy Ne základnám. Magistrátní zákaz podle něho neodpovídá zákonným podmínkám.

Organizátoři tvrdí, že průvod bude 

Dopravní omezení kvůli Obamovi budou větší, než jaké by způsobil průvod, řekl Májíček. Dodal, že aktivisté průvod i přes zákaz uskuteční a pokusí se domluvit s policií. „Věříme, že se dohodneme. Určitě tu nikdo nestojí o nějaké pouliční násilí,“ podotkl Májíček.

Iniciativa nyní bude zvažovat, zda rozhodnutí napadne u soudu. Májíček ale zdůraznil, že do neděle je příliš krátká doba, aby soud stihl rozhodnout. „Počítali jsme, že bude snaha ho zakázat. Přesto doufáme, že se spousta lidí zúčastní,“ poznamenal Májíček.

V Praze protestují komunisté proti radaru
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24