Do Rozvadova se vrátili celníci, během summitu NATO budou i na dalších přechodech

Rozvadov – Na hraniční přechod v Rozvadově se vrátili němečtí pohraničníci, kteří namátkově kontrolovali projíždějící auta. Kontroly mohou v příštích dnech očekávat řidiči i na dalších pohraničních přechodech a stejně tak cestující ve vnitroschengenských letech, mezistátních vlacích nebo na lodích. Německo a také Francie je zavedly kvůli probíhajícímu summitu NATO ve Štrasburku. V Rozvadově svedli policisté vozidla přijíždějící po dálnici D5 do jednoho pruhu a potom si vybírali, koho zkontrolují. Přes den se proto u hraničního přechodu tvořily kolony.

„Musíme zabránit tomu, aby na summit NATO přijeli narušitelé,“ řekl Martin Kuhlmann ze Spolkové policie Mnichov. „Kontroly neprobíhají 24 hodin denně, ale jen v určitých časových úsecích každý den,“ dodal.

Řidičům kontroly většinou výrazně nevadily, stěžovali si ale na zdržení. Německé úřady ovšem nechtějí předem zveřejnit, kdy a kde budou pohraničníci kontrolovat, údajně z taktických důvodů.

Obnovení kontrol není zcela výjimečné, loni při evropském fotbalovém šampionátu je dočasně zavedlo Rakousko. „Předpokládá se, že za využití Schengenské dohody se tyto akce mohou opakovat,“ podotkl Vladimír Toman z krajského ředitelství západočeské policie.

Kontroly na německých hranicích budou pokračovat až do 4. dubna, kdy summit NATO končí.