VZP zrušila příspěvek na dětské přilby

Praha - Všeobecná zdravotní pojišťovna přestala od 1. dubna vyplácet příspěvek až 500 korun na sportovní přilby a chrániče pro děti do osmnácti a studenty do šestadvaceti let. Zdůvodňuje to tím, že částku už pojištěnci vyčerpali, a projekt tím končí. Odborníci na bezpečnost silniční dopravy kroku VZP litují.

Všeobecná zdravotní pojišťovna dotovala dětské cyklistické přilby od loňského roku. Za tu dobu vyplatila téměř 141 milionů korun a pro příspěvek si přišlo téměř tři sta tisíc lidí. „Peníze, které byly vyčleněné na tento projekt, byly vyčerpány koncem března,“ řekl ředitel královéhradecké pobočky VZP Pavel Pecháček.

Jarní číslo časopisu VZP Svět pojištěnce, které vyšlo v minulých dnech, přitom příspěvek na helmu pro děti a studenty dál nabízí, a to jako „výhodu na celý rok“.

Podle některých prodejců lidé příspěvek VZP zneužívali, koupili jiné zboží, ale od prodavače získali potvrzení na dětskou přilbu. Obchodníci přesto kroku pojišťovny litují. „Je velká škoda, že tento příspěvek zrušili. Určitě je lepší příspěvek několik set korun rodičům pro děti věnovat, než pak platit výlohy při případném úrazu dítěte,“ shodují se prodejci.

Totéž potvrzují i pracovníci oddělení ministerstva dopravy BESIP, kteří stojí za prevencí na českých veřejných komunikacích. Podle Petra Hoška z BESIPu byl celý projekt zajímavý a rozhodně prospěšný. Úrazy při jízdě na kole jsou totiž velmi časté. Například v roce 2007 bylo usmrceno 103 cyklistů, 87 procent z nich nemělo na hlavě přilbu.

Přilby na kolo
Přilby na kolo