Lidovci požadují pokračování vlády současné koalice

Praha - Předsednictvo KDU-ČSL dnes vyslovilo ústy předsedy Jiřího Čunka požadavek, aby vláda, která zůstane u výkonné moci do předčasných voleb, byla založena na současném koaličním půdorysu, tedy bez účasti ČSSD. Zároveň je pro lidovce nepřijatelná jakákoliv forma vlivu KSČM na vládu. Lidovci tak reagovali na zprávy o konzultacích ČSSD a komunistů kvůli přípravám překlenovacího kabinetu. Po dopoledním jednání grémií ODS a ČSSD se sešli také předsedové obou stran Mirek Topolánek a Jiří Paroubek. Médiím však po skončení schůzky žádné informace neposkytli.

„Vzhledem k předsednictví EU, hospodářské krizi a destrukci zájmů České republiky v zahraničí KDU-ČSL jednoznačně upřednostňuje pokračování vlády na stávajícím koaličním půdorysu… Pokud navrhované řešení nezíská potřebnou podporu a vzhledem k dosavadnímu průběhu politických jednání, navrhne předsednictvo KDU-ČSL v pondělí širšímu vedení, aby se KDU-ČSL nepodílela na přechodné vládě,“ řekl po jednání předsednictva šéf lidovců Jiří Čunek.

0
Jiří Čunek:

"Jednotliví hráči by měli dostat rozum a mít vůli se dohodnout. Buď to bude tak, že Jiří Paroubek a opozice umožní této vládě dovládnout, nebo bude dohoda k tomu, že těch 101 hlasů (kterými byla vládě vyslovena nedůvěra) vytvoří vládu novou."

Podle Jiřího Čunka v současné hospodářské krizi ztrácí Česká republika kvůli krizi politické drahocenný čas, který může být pro řešení hospodářské krize klíčový. Podle Jiřího Čunka může být řešení politické krize klíčové v řádu nikoli týdnů, ale dnů.

Pro lidovce je nepřijatelná vláda s jakýmkoli otiskem KSČM. V médiích se objevily informace o tom, že Jiří Paroubek nabídl komunistům možnost volby svých kandidátů pro jednání o dočasné vládě. Oficiálně by je pak navrhla ČSSD.

Jiří Čunek na tiskové konferenci k jednání o dočasné vládě
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24