Od května pro léky na chřipku jen s průkazem pojištěnce

Praha - Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL) od 1. května omezí možnosti prodeje léků obsahujících pseudoefedrin, který je zneužíván pro výrobu pervitinu. Pacienti je sice budou moci i nadále kupovat bez lékařského předpisu, dojde však ke stanovení limitu 60 tablet po 30 miligramech na měsíc a lidé budou muset předkládat průkaz pojištěnce. Omezení se týká léků jako Modafen, Paralen Plus, Aspirin Complex, Daleron, Nurofen Stopgrip nebo Panadol Plus Grip.

„Tyto přípravky bude možné bez předpisu vydávat pouze v omezeném množství, které dostačuje pro léčbu nachlazení. Během jednoho kalendářního měsíce nesmí přesáhnout 1800 miligramů,“ vysvětlil ředitel SÚKL Martin Beneš. Zdůraznil, že tyto léky nesmějí být vydávány ani nabízeny prostřednictvím zásilkového a internetového prodeje.

Léky s pseudoefedrinem byly zařazeny do nové kategorie výdeje léčiv bez lékařského předpisu s omezením jako první, SÚKL o tom rozhodnul 31. března. Novou kategorii léčiv zakotvil zákon o léčivech. Změnit se to pokusila sněmovna, kde prošel pozměňovací návrh, že léky s pseudoefedrinem budou jen na recept, to ale zamítl Senát. Česká lékárnická komora vítá, že léky s pseudoefedrinem budou bez rozdílu síly v režimu návykových látek.

Při výdeji zmíněných léků zadá lékárník do evidence identifikační číslo pojištěnce, u cizinců datum narození, jméno a příjmení a ověří totožnost pacienta. Lékárník si může vyžádat i občanský průkaz. Výdej zapíše do centrálního úložiště elektronických receptů, kde také ověří, zda kupující nepřekročil limity pro výdej. Lékárníci ale zpochybnili rozsah dat, která budou muset o pacientech předávat. Na jejich žádost nyní úpravu prověřuje Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).