Nejsledovanější město světa - Praha hostí amerického prezidenta

Praha  - Praha se o víkendu změní v jedno z nejhlídanějších a nejsledovanějších míst světa. Navštíví ji totiž nejmocnější muž planety, americký prezident Barack Obama. Důvodem jeho návštěvy je neformální summit EU-USA, který organizuje Česko jako předsednická země EU. Kromě toho má Obama v Praze naplánováno setkání se současným i bývalým prezidentem - Václavem Klausem a Václavem Havlem - a první veřejný projev v Evropě od své lednové inaugurace. Ten přednese na Hradčanském náměstí před Pražským hradem. Za zády bude mít panorama Prahy, což byl jeho požadavek. Podle nejnovějších informací vyzve v projevu k vytvoření světa bez jaderných zbraní.

„I když už studená válka skončila, šíření jaderných zbraní nebo krádež nukleárního materiálu může vést k vyhlazení jakéhokoli města na planetě,“ prohlásil Obama v pátek ve Štrasburku. „Tento víkend v Praze navrhnu plán, jak dosáhnout světa bez jaderných zbraní,“ dodal.

Obama stráví v Praze zhruba 24 hodin. Přiletět by měl legendárním speciálem Air Force One kolem páté odpoledne, čas příletu se ale neustále mění. Na letišti ho uvítají prezident Václav Klaus a premiér Mirek Topolánek. Poté se prezidentská kolona s Obamovým Cadillakem přesune do hotelu Hilton, kde by měl nocovat. Odpoledne a večer má prezident soukromý program. Možná si se svou ženou Michelle vyjdou na romantickou večeři v centru města, takže někteří šťastlivci ho mohou teoreticky zahlédnout.

V neděli ráno se Obama sejde s Václavem Klausem, v 10:00 přednese projev na Hradčanském náměstí, odkud zamíří do Kongresového centra na summit EU-USA. Zatímco Obama bude jednat, jeho žena se podívá na židovské památky na Starém Městě. V 17:00 se sejde s exprezidentem Václavem Havlem a poté Česko kolem půl sedmé opustí. Další zastávkou jeho zahraniční cesty bude turecká Ankara.

Obamův projev může přímo na místě sledovat až třicet tisíc lidí. Ti se ale budou muset smířit s přísnými bezpečnostními opatřeními - musí projít bezpečnostními rámy, není dovoleno vzít si s sebou jakékoliv zbraně, objemnější věci, ale ani deštníky nebo batohy. Mobily a fotoaparáty povoleny jsou, stejně tak si lidé s sebou mohou vzít vodu. Projev i s českým překladem budou zprostředkovávat obří obrazovky. Náměstí bude otevřené od 7 hodin ráno, od půl osmé začne kulturní program. Mezi pódiem, kde bude Obama řečnit, a posluchači bude z bezpečnostních důvodů volný prostor. Po skončení projevu by se ale mohl prezident pozdravit s nejblíže stojícími lidmi, jak je jeho zvykem.

Bezpečnostní opatření: Všechny složky v pohotovosti

Kolem Prahy bude od dnešního poledne do nedělní půlnoci vytvořena bezletová zóna v okruhu 50 kilometrů. Do ní nebude moct bez povolení Řízení letového provozu žádné letadlo. V rámci rozsáhlých bezpečnostních opatření se do akce zapojí vzdušné i pozemní síly - vrtulníky, letadla, prvky protivzdušné obrany, protichemická brigáda i brigáda pasivních systémů a elektronického boje. V pohotovosti budou hasiči, zdravotníci a tisíce policistů - ti budou mít na starosti kromě Obamy i evropské státníky, kteří míří na summit. Naopak o šéfa USA se bude starat i jeho tým. Bude omezena doprava a zčásti i pohyb lidí v některých částech Prahy - na Ruzyni, Evropské, Hradčanech a v okolí Kongresového centra.

V Praze se už objevily první transparenty

V době Obamovy návštěvy se čekají demonstrace odpůrců i příznivců plánu postavit v Česku americký protiraketový radar. Na Žofíně už hnutí Nenásilí nakrátko vyvěsilo na most Legií transparenty v angličtině, které odmítaly radar a světové zbrojení. Nápis „Yes, we can say no to US military base“ (Ano, můžeme říci ne americké vojenské základně) rozvinuli směrem k Žofínu, tedy s Pražským hradem za zády. Akce skončila po zhruba 45 minutách. Hnutí chtělo podle svých slov Obamovi sdělit, že většina obyvatel ČR si nepřeje pobyt cizích vojáků na svém území. Dnes odpoledne kolem druhé má proběhnout protiradarovská demonstrace, v pět pak demonstrace na podporu radaru.

Nedělní antiradarový průvod sice magistrát zakázal, odpůrci základny se na něj ale stejně chtějí vydat. Dopoledne hodlají v Nerudově ulici sestavit netradiční živý nápis, odpoledne se vydají na „pochod Neviditelných“ v bílých maskách a kombinézách. Akce by se mohlo zúčastnit až tisíc lidí. Na problematiku klimatu pak chtějí upozornit vrcholné představitele EU a USA ekologové. Přísná bezpečnostní opatření se týkají i dalších pražských hostů - třeba německé kancléřky Angely Merkelové nebo francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Ti ale trochu zůstávají v Obamově stínu.