Počasí v Plzni podruhé za sebou pokořilo teplotní rekord

Plzeň - V západních Čechách dnes padl více než 20 let starý teplotní rekord. Meteorologové odpoledne v Plzni-Bolevci naměřili 22,9 stupně Celsia. Dosavadní teplotní rekord pro 4. duben utržil rok 1985, kdy rovněž v Bolevci vystoupala rtuť teploměru na 22,3 stupně. Teplotní rekord padl na západě Čech už druhý den, v pátek teplota překonala dosavadní teplotní rekord z roku 1976.

Teplé počasí v Česku ovlivňuje tlaková výše nad jihovýchodní Evropou a Černým mořem. Podle meteorologů je počasí v předstihu téměř o měsíc a denní teploty odpovídají hodnotám naměřeným začátkem května. Ke změně počasí má dojít až v průběhu nedělního odpoledne a noci, kdy začne počasí od západu ovlivňovat studená fronta. Ta přinese více oblačnosti, déšť, přeháňky i bouřky. V dalších dnech se ale opět teploty vrátí k osmnácti stupňům.

Také v Plzni-Mikulce se dnes teplota vyšplhala na úroveň dosavadního rekordu, v dalších částech kraje bylo o něco chladněji. I když teplotní maxima jsou z Plzně, lze je pokládat za západočeské rekordy. Meteorologové vedou společnou databázi teplotních rekordů pro Plzeňský a Karlovarský kraj od roku 1961. Podle této evidence byl dosud nejchladnější 4. duben v roce 1970, kdy v Aši naměřili minus 7,6 stupně. Dnešní minimum bylo rovněž v Plzni-Bolevci, kde ráno teploměr ukázal 1,9 stupně nad nulou.