Budoucnost radaru zůstává i po Obamově návštěvě nejistá

Praha - Americký prezident Barack Obama dnes v Praze řekl, že když Írán ustoupí od svého vojenského jaderného programu, nebude nutné vybudovat protiraketový štít. Prohlásil to před plným Hradčanským náměstím v očekávaném projevu o jaderném odzbrojení. Na následném summitu mezi Evropskou unií a Spojenými státy ale dodal, že plány na protiraketový štít v Evropě zůstávají na stole a jednání budou pokračovat. Definitivní rozhodnutí o budoucnosti případné stavby amerického radaru na českém území nepadlo.

Barack Obama v pražském projevu:

„Pokud íránská hrozba zmizí, budeme mít silnější bezpečnostní základ a hlavní důvod pro postavení protiraketového štítu v Evropě bude odstraněn.“

Američané chtějí postavit v Brdech protiraketovou základnu a v Polsku silo s deseti protiraketovými střelami. Nutnost štítu odůvodňují ochranou právě proti nevyzpytatelným státům, jako je Írán nebo Severní Korea. Ta dnes odpálila údajnou družici, cizí rozvědky ovšem tvrdí, že šlo o raketu dlouhého doletu. Washington znepokojuje také íránská snaha získat jadernou zbraň, přestože Teherán tvrdí, že jeho jaderný program je výhradně mírový.

Podle Topolánka celá koncepce nekončí

Mirek Topolánek na závěrečné tiskové konferenci summitu však řekl, že záměr USA postavit v Evropě protiraketový systém nekončí. Zároveň odmítl názor, že by postoj amerického prezidenta snižoval argumentaci pro postavení základny. Ta podle něj chrání proti raketám dlouhého, krátkého i středního doletu a jen jedna z těchto kategorií se vztahuje na Írán.

„To, že existuje vazba na íránský jaderný program, je sice pravda, výsledkem toho všeho, co děláme, není postavit radar v České republice, výsledkem je zbavit svět hrozby jaderné války, zneužití jaderného arzenálu, a každá cesta, která k tomu povede, je správná,“ řekl Topolánek k významu radaru.

V souvislosti s tím, že většina Čechů je proti základně, Topolánek prohlásil, že lidé v otázkách národní bezpečnosti mají právo na svůj názor, ale neměli by rozhodovat, protože nemají dost informací. „Myslím si, že lidé v otázkách lidsko-právních, v otázkách daní a národní bezpečnosti nemohou mít všechny informace, a i když mají svůj názor, neměli by rozhodovat. Toto je mé hluboké přesvědčení,“ řekl Topolánek s tím, že před vstupem Česka do NATO se veřejnost rovněž vyslovovala proti vstupu země do Severoatlantické aliance, a nyní české členství podporuje zhruba 65-70 % lidí.

Bursík i Filip považují projekt za odložený

Vicepremiér a šéf zelených Martin Bursík a předseda KSČM Vojtěch Filip se v Otázkách Václava Moravce v České televizi shodli, že Obama projekt radaru odložil. Filip zastává názor, že Obama chce nejprve zjistit skutečnou pozici Íránu a vyjednávat s ním. Podle Jana Neorala, starosty brdské obce Trokavec, v jehož blízkosti měl radar vzniknout, není Obamovo vyjádření překvapením. „Dá se říci, že splnil očekávání, on nemůže hned říci, že radar zastaví. Řekl to, co naznačil už dříve,“ uvedl Neoral.

Barack Obama a Mirek Topolánek na summitu EU-USA
Barack Obama a Mirek Topolánek na summitu EU-USA
Více fotek
  • Barack Obama a Mirek Topolánek na summitu EU-USA autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/781/78018.jpg
  • Severoatlantická aliance autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/731/73031.jpg