Karlovarská karta má vrátit cestující do hromadné dopravy

Karlovy Vary – Úbytek cestujících v hromadné dopravě v Karlovarském kraji má zastavit Karlovarská karta, která zjednoduší placení jízdného. Veřejná hromadná doprava v nejmenším českém kraji svezla loni o půl milionu cestujících méně než v předchozím roce, podle krajského úřadu je zjednodušení cestování jeden ze způsobů, jak je přilákat zpět. Zavedení čipové karty ale zřejmě ještě nějakou dobu potrvá, řekl novinářům náměstek hejtmana Karlovarského kraje Petr Navrátil.

Podle Navrátila jsou odhadované náklady na vybudování systému asi 80 milionů korun. Kraj je chce získat z evropských peněz, z dotačních peněz by kraj mohl získat až 85 procent. Kdy by se mohla karta začít používat, je ale ještě nejasné. Podle Navrátila zcela jistě ne ještě letos.

Projekt samotný má ale už zpoždění. Připravovat se začal už v roce 2007 a karta měla podle tehdejších odhadů začít fungovat už v letošním roce. Podle tehdejšího náměstka hejtmana Jana Zborníka (ODS), který na přípravě projektu pracuje i nadále, by systém sice v první fázi představoval velkou investici, ale díky podrobným informacím by mohl i přinášet úspory.

Jednotný platební systém ve veřejné dopravě zkouší v České republice i další kraje. Čipovou kartou je možné platit například v Libereckém, Jihomoravském, Pardubickém nebo Plzeňském kraji. Platit čipovými kartami v Karlovarském kraji už několik let lze v MHD v Sokolově nebo Chebu. Na meziměstské spoje se ale zatím příliš nerozšířily.