Situaci kolem vlády by mohly vyjasnit poslanecké kluby

Praha - Politici dnes budou pokračovat v hledání východisek z politické krize. V neděli se lídři koaličních stran a ČSSD shodli na novém premiérovi Janu Fischerovi a rozdělení míst v nadcházející překlenovací vládě. Širší vedení KDU-ČSL však v pondělí rozhodlo, že lidovci se nebudou podílet na jejím personálním obsazení. Nedělní dohodu sice úplně ze stolu neshodili, ale uvedli, že o podpoře úřednického kabinetu rozhodnou až podle jeho programu a složení. KDU-ČSL trvá na tom, že nejlepším řešením vládní krize by bylo, kdyby kabinet v demisi dokončil české předsednictví EU. Předsednictvo zelených se v reakci na posun v postoji KDU-ČSL usneslo, že SZ nebude asistovat velké koalici ODS a ČSSD. Situaci by mohla vyjasnit jednání poslaneckých klubů, která dnes chystají lidovci, zelení a ODS.

„My se na vládě podílet nechceme, personální návrhy dávat nechceme… Nicméně my budeme respektovat, že ty tři strany dohodu mezi sebou uzavřou a obsadí si, řekněme, ta místa, která by obsazovala KDU,“ uvedl předseda lidovců Jiří Čunek. KDU-ČSL přitom argumentuje tím, že by neměla sílu měnit společná rozhodnutí ODS a ČSSD.

V reakci na změnu stanoviska KDU-ČSL zpochybnili nedělní dohodu také zelení. Podle nich nemůže platit, pokud s ní jedna ze stran nesouhlasí. „My navrhujeme urychlené další kolo jednání, jehož součástí by měl být požadavek na dokončení mandátu této vlády do konce předsednictví…. Každopádně ta dohoda z neděle je tímto vážně porušena,“ komentoval pro ČT aktuální situaci místopředseda zelených Ondřej Liška (SZ).

Zatímco premiér v demisi Mirek Topolánek je k menším stranám shovívavý a chce jim nechat dostatek času k jednání, prezident Václav Klaus tlačí na co nejrychlejší řešení současné situace. „Záměr pana prezidenta je mít vládu co nejdřív, aby měla mandát během předsednictví,“ uvedl pro ČT Klausův tajemník Ladislav Jakl. Podle Jakla je možné dosáhnout dohody o vládě, která získá s přehledem většinu ve sněmovně, i bez malých středových stran. Většinu ve sněmovně by totiž pohodlně zajistila dohoda dvou největších stran ODS a ČSSD.

Místopředseda Strany zelených Ondřej Liška
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24