Kalouskovy urážky vyhnaly Čunka z jednání poslaneckého klubu

Praha - Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek dnes krátce po začátku jednání poslaneckého klubu lidovců opustil sál s tím, že nebude dále poslouchat urážky ministra financí v demisi Miroslava Kalouska na adresu jednoho z přítomných. Čunek odmítl dotyčného jmenovat, pouze dodal, že s ním má Kalousek dlouhodobé spory. Také zdůraznil, že dotyčný se pouze mlčky účastnil jednání. Předseda poslaneckého klubu lidovců Pavel Severa po zklidnění situace přivedl Jiřího Čunka zpět na jednání.

„Taková nepříjemná věc, která se bohužel nestala poprvé. Miroslav Kalousek jednoho z účastníků napadl, řekněme, ne příliš vybíravě a chtěl, aby odešel… Když odcházel, tak si do něj Miroslav Kalousek slovně kopl,“ popsal pro ČT incident Jiří Čunek. Dodal, že Kalousek se velmi intenzivně zasazoval, aby se KDU-ČSL podílela na překlenovací vládě. „Jen nevím, proč při tom urážel mlčící, sedící a poslouchající účastníky jednání… Já jsem tím svým odchodem chtěl zabránit jakékoli další eskalaci těchto projevů,“ řekl Čunek.

Jiří Čunek:

„U poslaneckého klubu jde jen o diskuzi. Nejsilnějším orgánem strany je celostátní konference, ona nějak rozhodne a nám ostatním nezbývá nic jiného… než to rozhodnutí respektovat.“

Sám ministr Kalousek novinářům neprozradil, na koho z přítomných se obořil. „Na poslanecký klub se dostavily osoby, které na zasedání poslaneckého klubu nemají co dělat, protože například ředitel na ministerstvu má pracovat na ministerstvu a nemá co dělat na klubu a já jsem ve vší slušnosti požádal, ať vypadnou, a pan předseda se tím cítil dotčen,“ řekl Kalousek.

Pondělní usnesení širšího vedení, které ustoupilo od účasti lidovců na dohodě stran o prozatímní vládě, podle Svobody nelze změnit. „Kategoricky trvám na tom, že klub nemůže nahradit žádným svým usnesením rozhodnutí své vlastní politické strany,“ dodal Svoboda. To, že v pondělí na jednání vedení někteří členové strany nebyli, na tom nemůže nic změnit, dodal.