Německá policie pokračuje v přísných kontrolách v pohraničí

Cheb – Němečtí silniční policisté přes protesty českých řidičů pokračují v přísných namátkových kontrolách v pohraničním třicetikilometrovém pásmu. Kontroly se zaměřují zejména na mladé řidiče, neucházejí jim ale ani například výletní autobusy. Na problémy s policejními kontrolami si stěžuje řada lidí zejména na Chebsku, představitelé města proto jednali s německou policií.

„Ptali se mě, jestli kouřím marihuanu. Řekl jsem, že ne. Prohledali nám celé auto, našli zapalovač a potom mě odvezli na stanici. Tam mě nutili, abych se vyčural do kelímku,“ popsal průběh kontroly řidič Petr Lavička. Českým řidičům také vadí, že kontroly provádějí policisté v civilních autech. Podle chebského starosty Jana Svobody se ovšem nedá čekat, že by německá policie kontroly zrušila, radnice proto alespoň zveřejní na svém webu rady pro řidiče.

Vážné problémy působí podle Svobody i neznalost německé legislativy. Také některá její zákoutí by měly nové informační stránky popsat. „Policista se musí prokázat služebním průkazem a následně požádat o doklady. Máme právo podrobně prohlížet celé auto. Pokud máme podezření na drogy, test můžeme dělat i bez souhlasu kontrolovaného,“ přiblížil, co umožňuje německé právo policistům bavorský inspektor Georg Bäuml.

Bavorská policie tvrdí, že po otevření hranic musela přijmout náhradní opatření v podobě anonymních kontrol. Pravidla jsou podle ní stejná pro Čechy i Němce.