Ombudsman: V Česku roste občanské sebevědomí

Praha - Prezident republiky Václav Klaus dnes přijal od ombudsmana Otakara Motejla Souhrnnou zprávu o činnosti veřejného ochránce práv za rok 2008. Sám Motejl pro ČT uvedl, že případů, které jeho kancelář musí řešit, výrazně přibylo. Ombudsman nepřičítá tuto skutečnost ani tak zhoršení postupu úřadů, jako spíše nárůstu občanského sebevědomí v ČR, díky němuž se lidé více bijí za svá práva.

„Úřady nefungují rozhodně hůře, ale nefungují ani o tolik lépe než dříve. Ale je tady jakési občanské sebevědomí, které roste, a vede lidi k tomu, že zkouší dobývat mé přízně, ačkoliv jsou to vesměs případy, které se zdají již ztracené,“ uvedl pro ČT Motejl.

1Otakar Motejl:

„Trošku jsem znepokojen tím, že Poslanecká sněmovna, jejímž jsem orgánem, nepostrádá aktivní kontakt se mnou… Já chápu, že tedy ten život Poslanecké sněmovny sledoval v tom minulém období trochu jiné problémy, než je moje zpráva, ale trochu mi to chybí.“

Úřad veřejného ochránce práv loni řešil přes 7 tisíc stížností. Nejvíce stížností podle Motejlových slov dostává jeho úřad z oblasti sociální péče, a to prý kvůli tomu, že právě v těchto věcech vydávají úřady kvantitativně největší množství opatření a rozhodnutí. Druhou sférou byly záležitosti stavebního řádu, které jsou rovněž frekventovanou oblastí úředních rozhodnutí. Podle Motejla pak poklesl počet stížností v oblasti daňového řádu.

Motejlova instituce si posvítila mj. také na dodržování práv pacientů v osmi psychiatrických léčebnách. Psychiatrická péče podle zjištění úřadu dlouhodobě finančně strádá. Pojišťovny údajně dostatečně nereflektují skutečné náklady na pacienty. Léčebnám tak schází prý až 150 tisíc korun na jednoho pacienta ročně.

V otázce efektivity úřadu ombudsmana uvedl Motejl, že ve většině případů se instituce dohodne s příslušným orgánem na nějakém řešení dané kauzy. „Jsou případy, kterých je poměrně málo, kdy se nedohodneme…, a potom se dovoláváme rozhodnutí ministra, eventuálně vlády, eventuálně Ústavního soudu, jakým způsobem se věc bude řešit,“ dodal Motejl.

Veřejný ochránce práv
Veřejný ochránce práv