Při summitu EU-USA v ČR unikly údaje o účastnících

Helsinky/Praha - Při nedávném summitu Evropské unie a USA, který v Praze hostilo české předsednictví EU, bylo údajně možné se na veřejně přístupném hotelovém počítači dostat k citlivým údajům o zhruba 200 účastnících vrcholné schůzky. Informovala o tom dnes finská agentura STT, podle níž mezi nimi byli i nejvyšší představitelé této skandinávské země. Michaela Jelínková, mluvčí vicepremiéra pro EU Alexandra Vondry, k tomu uvedla, že tyto údaje se do hotelového počítače dostaly "lidskou chybou" a byly z něj již odstraněny.

Podle STT počítač obsahoval mimo jiné čísla pasů a cestovní data představitelů unijních států, kteří přijeli na summit, a v jednom případě informaci o alergii. Kterých státníků se týkaly, STT neupřesňuje. Agentura pouze uvedla, že se mezi nimi objevila jména finské prezidentky Tarji Halonenové a finského premiéra Mattiho Vanhanena.

Pražského summitu 5. dubna se zúčastnili vrcholní představitelé všech 27 členských zemí EU spolu s novým americkým prezidentem Barackem Obamou. Ten ještě před zahájením schůzky přednesl na Hradčanském náměstí dlouho očekávaný projev, v němž vyzval k vytvoření světa bez jaderných zbraní.

„Únik byl způsoben osobním selháním“

„Tento únik byl způsoben osobním selháním jednoho z našich zaměstnanců,“ sdělila finské agentuře Jelínková. Seznam podle ní ale neobsahoval žádné utajované, tedy ani důvěrné informace, jak je definuje český právní řád. „Obsahoval výhradně data určená pro naše pracovní potřeby,“ doplnila Vondrova mluvčí podle STT s tím, že z dotčeného počítače již byla odstraněna. 

Skutečnost, že veřejně přístupný počítač obsahoval tak citlivé údaje, však finská policie podle STT považuje za alarmující.