Vztah českých dětí s rodiči je jedním z nejhorších v Evropě

Brusel/Praha - Vztah českých dětí s rodiči a spolužáky je jedním z nejhorších v Evropě. Vyplývá to ze studie neziskové organizace Children Poverty Action Group. Index, který organizace sleduje a v němž Česku patří až 27. místo z 28, nevypovídá o chování dětí, ale naopak rodičů. Děti totiž vidí velký problém v tom, aby si mohly se svými rodiči normálně popovídat, stejné potíže přitom mají i se spolužáky. Hůře jsou na tom jen Francouzi, mezi nejproblematičtějšími zeměmi je i Slovensko, kterému patří 22. místo.

Celkové životní podmínky, v nichž se odráží celá řada ukazatelů včetně zdravotního stavu či vzdělání nejmenších Čechů, ale vztahy s rodiči příliš nenarušují a české děti v tomto případě patří k evropskému průměru. Patří jim 16. místo v Evropě, přičemž malí Slováci jsou hned za nimi. Nejlépe se žije malým Nizozemcům, Švédům a Norům, nejhůře naopak dětem z Lotyšska, Litvy a Malty, kterým suverénně patří poslední místo.

Život českých dětí se ale neodehrává bez problémů. Na chvost Evropy patří i v subjektivním pocitu duševní pohody (22. místo), v násilí a chování (20. místo) a v bydlení (22. místo). Nejlépe si naopak Česko vede ve vzdělání - české děti mají třetí nejsnazší přístup ke vzdělání z celé Evropy. V tomto ohledu je překonávají jen malí Belgičané a Estonci.

Ve zdravotní péči o děti patří Česko mezi evropskou špičku 

Česko ovšem patří mezi evropskou špičku i ve zdravotní péči o děti a téměř nezná dětskou chudobu. Materiální zajištění nejmenších řadí zemi na šesté místo v Evropě, přičemž ve zdravotní péči, kde se bere v úvahu mimo jiné porodní váha a úmrtnost novorozeňat, Česku patří deváté místo.

Konec žebříčku ve všech ukazatelích patří většinou zemím z východní Evropy, i tak se ale najdou výjimky. V celkovém indexu duševní pohody se na 24. místě nachází Velká Británie, tedy jedna z největších ekonomik Evropy a světa. Sráží ji nejen špatná zdravotní péče, přístup dětí ke vzdělání, ale i špatné materiální zajištění nejmenších.

Školní výuka
Školní výuka
Více fotek
  • Školní výuka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/788/78791.jpg
  • Novorozenec v inkubátoru autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/255/25489.jpg