Kateřina Jacques, Martin Bursík, Přemysl Rabas (SZ), František Bublan (ČSSD) a František Laudát (ODS) chtějí zavést do posuzované problematiky v trestním řádu prvek veřejného zájmu, který působí jako jedna z výjimek, za jejichž splnění je zveřejnění jinak chráněných informací možné. Poslanci zelených Jacques i Rabas ve sněmovně pro zákon hlasovali, vzápětí však svůj souhlas označili za chybu a uvedli, že se budou snažit o nyní navrhovanou novelizaci.
Zákon, který platí od 1. dubna, zakazuje zveřejňování informací o podezřelých a obviněných během trestního řízení, a to včetně peněžní sankce nebo hrozby vězení a také zveřejňování informací z policejních odposlechů. Podle předkladatelů novely ale musí ochrana osobních údajů a soukromí osob ustoupit právu veřejnosti na informace a právu hromadných sdělovacích prostředků tyto informace šířit, je-li to ve veřejném zájmu. Toto pojetí přesně odpovídá i judikatuře Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.
Senátoři, mezi kterými je například místopředseda Senátu Petr Pithart, se zřejmě v květnu obrátí na Ústavní soud s ústavní stížností ke stejnému tématu. Ústavní soud by podle nich měl zrušit zákaz zveřejňování informací o podezřelých a obviněných během trestního řízení, a to včetně peněžní sankce nebo hrozby vězení. Zrušit by měl také zákaz zveřejňování informací z policejních odposlechů.