Topolánek se ohradil proti tvrzení Klause o lobbingu

Praha - Předseda ODS a bývalý premiér Mirek Topolánek se ve ostře ohradil proti tvrzení prezidenta Václava Klause, podle něhož žádná jiná vláda nikdy nepodléhala tolik lobbistickým zájmům jako bývalý Topolánkův kabinet. Topolánek vyjádřil nad Klausem lítost a vyjmenoval několik podnikatelů, kteří měli být spřízněni s Klausem, když byl v 90. letech ministerským předsedou. Uvádí tak dnešní Mf Dnes.

„Je mi ho líto. Lukeš, Kovarčík, Kožený, Velek, Ulčák… Souček, Janoušek a další a další Klausovi muži,“ řekl Topolánek a dodal: „On (prezident) řekne, že je nezná. Slušnost nám velí mlčet. Na to asi spoléhá. Nevím, jak dlouho to vydržíme.“

Například Jan Souček, který podnikal ve sklárnách, v době Klausova vládnutí prý snadno dostával úvěry od polostátní banky IPB. S byznysmenem ve sportovním marketingu a sponzorem ODS Peterem Kovarčíkem strávil Klaus dovolenou a poslední šéf předlistopadové mládežnické organizace SSM a lobbista Martin Ulčák se pohyboval kolem privatizace uhelných firem.

To, že žádná jiná vláda prý nikdy nepodléhala tolik lobbistickým zájmům jako Topolánkova, řekl Klaus v rozhovoru pro sobotní Lidové noviny. „Míra lobbování za dvacet let naší svobodné země nikdy nedosáhla úrovně, která vznikla za této vlády. To se žádné předchozí vládě nepodařilo,“ uvedl.

Klaus patří ke kritikům směřování ODS pod Topolánkovým vedením. Podle něj strana ztrácí svůj pravicový charakter, jaký prý měla, když ji v 90. letech Klaus zakládal a mnoho let vedl. Koncem dubna napsal Klaus otevřený dopis „jednomu z řadových členů ODS“, který zveřejnil na svých internetových stránkách a v němž uvedl, že je na řadových členech ODS, aby bojovali o podobu své strany. Měli by se snažit o její návrat na místo na politické mapě, kde byla v době, kdy stál Klaus v jejím čele.