Spor Klause s Topolánkem před volbami škodí ODS

Praha - Jádro sporu současného šéfa ODS a bývalého premiéra Mirka Topolánka a bývalého předsedy vlády a ODS a současného prezidenta Václava Klause se v posledních dnech přesunulo k vzájemnému obviňování, za které vlády bylo propojení politiky a obchodního prostředí horší. Téma politické korupce a lobbingu v podstatě vystřídalo dřívější ideové spory o směřování strany. Protože část veřejnosti stále vnímá Klause jako součást ODS, soudí politolog Ladislav Mrkla, že spor může občanské demokraty před dvojími volbami poškodit.

„Václav Klaus se nikdy nesmířil s tím, že Topolánek stanul v čele ODS a začal ji přibližovat politickému středu. Nakonec se mu podařilo to, co Václav Klaus vždycky chtěl, to znamená strana, která bude schopná oslovit třeba pětatřicet procent voličů. S tím se Václav Klaus nikdy nesmířil, a proto začal dělat kroky, které podrážely Topolánkovi nohy. Jak je Mirek Topolánek dost impulzivní, dost často mu to vrací,“ uvedl ve Studiu ČT24 politolog z Vysoké školy Cevro.

Podle Mrkly se tato situace podobá odchodu někdejší britské premiérky Margaret Thatcherové z čela konzervativní strany. Ta posléze také začala kritizovat své nástupce, především následovníka v premiérském křesle Johna Majora, a spor uvrhl stranu na dlouhá léta do krize. Politolog připouští analogii, ale podle něj ODS situaci Klausova nástupce zvládla mnohem lépe a rychleji. „Teď ovšem ta přestřelka eskaluje v době, kdy je to pro ODS mimořádně nepříjemné, kdy by se měla konsolidovat před volební kampaní,“ dodal Mrkla.

Video Politolog Ladislav Mrkla ve Studiu ČT24
video

Politolog Ladislav Mrkla ve Studiu ČT24

Občanští demokraté si v Mrklově prognóze udrží svou voličskou základnu, pokud se vzdají podobných sporů a co nejdříve se začnou soustředit na svého skutečného soupeře v nadcházejících volbách. Tím je podle politologa ČSSD pod taktovkou Jiřího Paroubka.

Prezident a premiér si spolu s dalšími poutníky ve Staré Boleslavi připomněli odkaz sv. Václava.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24