Rusko, Slovensko a také Česko mají nebezpečné silnice, varuje americký časopis

New York – Velmi nebezpečné je cestování autem po Rusku, Slovensku a Polsku, varuje na svých internetových stránkách americký časopis Forbes. Tyt tři státy zařadil na špičku žebříčku deseti rozvinutých zemí OECD s nejnebezpečnějšími silnicemi, na deváté příčce žebříčku figuruje také Česko. Do desítky států s nejvyšším počtem smrtelných nehod na milion obyvatel se dostaly také Spojené státy figurující na osmé příčce a desítku zemí uzavírá Belgie. OECD u svých členských států zjišťovala počet úmrtí při dopravních nehodách na milion obyvatel a také na milion vozidel v roce 2007. Forbes vypracoval žebříček deseti nejnebezpečnějších zemí zprůměrováním obou hodnot. Rusko zatím členem OECD není, ale tato organizace ho v květnu 2007 pozvala k jednání o přijetí společně s Chile, Izraelem, Estonskem a Slovinskem. ČR je členem OECD od roku 1995.

Zdroj: www.firebrno.cz Autor: HZS Jihomoravského kraje

Rusko žebříčku Forbesu dominuje, z milionu obyvatel umřelo předloni na jeho silnicích 235 lidí, na každý milion vozidel tehdy připadlo 939 smrtelných nehod. Vládě se v zemi nedaří prosadit dodržování povolené rychlosti a zakročit proti alkoholu za volantem, píše Forbes.

Na druhém místě je Slovensko, kde v roce 2007 na silnicích zemřelo 122 lidí na milion obyvatel a policie zaznamenala 426 smrtelných nehod na milion vozidel. Česká republika na deváté příčce měla podle žebříčku předloni 118 úmrtí na milion obyvatel a 235 smrtelných nehod na milion vozidel.

Jedním z překvapení žebříčku jsou Spojené státy, které jsou na osmém místě se 163 úmrtími na milion vozidel. Ačkoli americká dopravní policie je v porovnání se zeměmi, jako je Rusko, mnohem výkonnější, na smrtelné bilanci se nepříznivě podepisuje zvyk amerických dospívajících holdovat alkoholu a poté sednout za volant, což přispívá k vysokému počtu obětí na silnicích.

Nevládní organizace, které se zaměřují na bezpečnost dopravy po celém světě, ovšem varují, že nejnebezpečnějšími zeměmi co do silničního provozu rozhodně nejsou členské státy OECD. Nejhorší situace je v lidnatých rozvojových zemích, jako je Čína, Indie či Jihoafrická republika.