Litvínov chce začít s exekucí dávek, sám ale dluží miliony

Litvínov - Po vzoru Chomutova zřejmě přistoupí k exekuci sociálních dávek i Litvínov. Začít chce už od června. Od dlužníků hodlá tímto způsobem dostat nezaplacené pokuty nebo správní poplatky. Obyvatelé Litvínova, ale i firmy dluží radnici 52 milionů korun. Město dlužníky opakovaně k zaplacení vyzvalo, s úspěchem se ale moc nesetkalo. Samo je přitom ve velmi podobné situaci. Společnost SPORTaS, jejímž jediným vlastníkem je právě město, dluží dodavatelům miliony korun.

Radnice přišla s posledním vstřícným krokem, do konce května vyhlásila amnestii, pokud dlužníci splatí své dluhy nebo uzavřou splátkové kalendáře, odpustí jim penále. V červnu pak podá hromadnou žádost o exekuce. Někteří zastupitelé litvínovské radnice ale mluví s nadsázkou o kozlovi, který se stal zahradníkem. Město je jediným vlastníkem společnosti SPORTaS, která dluží dodavatelům miliony korun. 

Společnost SPORTaS spravuje mimo jiné městská sportoviště, například plavecký bazén nebo zimní stadion. Některým dodavatelům dluží i statisíce korun. Podle zastupitelů ji může kdokoliv z věřitelů poslat do konkurzu. „Kdyby se našel někdo, kdo by měl nějaké zvláštní nebo osobní důvody, a prodal tu pohledávku, tak velice rychle může přivést Litvínov do rozpaků,“ řekl ČT zastupitel Litvínova Jan Slabý (nez.).

Video Reportáž Terezy Baldové
video

Reportáž Terezy Baldové

Starosta Litvínova Daniel Volák (ODS) ale odmítá, že by radnice kvůli dluhům vlastní firmy od biče na dlužníky v podobě exekucí ustoupila. Město už dluhy společnosti postupně splácí. V loňském roce na to šly z městského rozpočtu tři miliony korun. Podobná částka by měla přijít i letos. Pokud by stejnou částku posílalo město pravidelně, SPORTaS by se dluhů zbavil do tří let. Podle starosty už navíc radnice ve společnosti vyměnila jednatele.

Daniel Volák
Daniel Volák