Policejní Passaty R36 asistovaly u řešení devíti tisíc přestupků

Praha – Nové rychlé policejní vozy Volkswagen Passat R36 pomohly policii za první čtyři měsíce nasazení zjistit asi devět tisíc přestupků. Asi ze dvou třetin se jednalo o překročení povolené rychlosti. Řekl to v rozhlasovém pořadu Impulsy Václava Moravce ředitel dopravní policie Leoš Tržil. Vozy se tak podle něj osvědčily. Nové Passaty nicméně po svém zavedení do služby vzbudily negativní reakce od některých řidičů. Například Motocyklová asociace vydala doporučení, aby lidé neoznačené vozy dálniční policie ignorovali, neboť mohou patřit nikoli policistům, ale zločincům. Policisté přesto podle Tržila vybrali na pokutách přes deset milionů korun.

„Výsledek se svým způsobem dostavil. Myslím si, že řada řidičů dnes respektuje pravidla silničního provozu,“ uvedl Tržil. Nákup 16 vozů určených ke stíhání pirátů silnic stál policii 18,5 milionu korun. „Když se to vezme z ekonomického hlediska, deset vozidel by již mohlo být zaplacených,“ řekl ředitel dopravní policie.

Vozy Volkswagen Passat R36 mají výkon 220 kilowattů, maximální rychlost 250 kilometrů za hodinu je omezena elektronicky. Šestiválcový motor má objem 3,6 litru. Auta jsou v civilním provedení a všechny policejní úpravy jsou skryté. Vozidla jsou mimo jiné vybavena také výstražným rozhlasovým zařízením, kamerovým systémem a radarem na měření rychlosti. Podle Tržila najelo za čtyři měsíce každé z aut zhruba 23 tisíc kilometrů.

Nehody zapříčiněné překročením nejvyšší povolené rychlosti mají podle dopravní policie nejvážnější následky. Tragické jsou i kolize kvůli nesprávnému způsobu jízdy a předjíždění. Celkově si loni vyžádaly nehody 992 lidských životů.