Kopicová odvolala ředitele kabinetu svého resortu

Praha - Ministryně školství Miroslava Kopicová odvolala z funkce vrchního ředitele kabinetu Romana Hvězdu. Nahradí ho jeho předchůdce Petr Roupec. Hvězda patřil k nejbližším spolupracovníkům exministra školství Ondřeje Lišky, který ho v roce 2007 dosadil právě na místo Roupce. Zaměstnanci ministerstva se nyní bojí, že bude Kopicová v odvolávání pokračovat. Informaci přinesl server Novinky.cz.

„Jde-li o Petra Roupce, byl pro ministryni Kopicovou logickou volbou. Funkci vrchního ředitele kabinetu zastával už během jejího prvního funkčního období v roce 2006. Vzhledem k tomu, že mandát paní ministryně je časově ohraničený, potřebovala v čele kabinetu někoho, kdo ministerstvo a jeho fungování dobře zná,“ řekl mluvčí ministerstva Ondřej Gabriel. 

Roupec je podle serveru blízkým přítelem Pavla Zeleného, kterého Liška letos v lednu odvolal z pozice šéfa Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT), které ručí za přípravu státních maturit. Zelený je přitom nedávno zpochybnil.

Kopicová už jako ministryně školství první vlády Mirka Topolánka odvolala téměř všechny náměstky předchozího sociálnědemokratického vedení a řadu ředitelů. Zaměstnanci ministerstva se nyní bojí, že bude v odvolávání pokračovat. Kopicová přitom řekla, že personální změny nechystá. „Nicméně rovněž si chci ověřit, že lidé, co mají na školství na starosti priority, jsou ti praví na svých místech,“ dodala.