S vajíčkovým útokem nemáme nic společného, říká Topolánek

Praha - Šéf ODS a bývalý premiér Mirek Topolánek dnes popřel jakýkoli podíl ODS na takzvaných vajíčkových útocích na předsedu ČSSD Jiřího Paroubka. Veřejnosti vzkázal, ať nespokojenost s Paroubkem projeví raději tím, že ve volbách do Evropského parlamentu dají hlas občanským demokratům. Někteří účastníci předvolebních mítinků sociální demokracie v posledním týdnu házeli na Paroubka vajíčka nebo je na shromáždění přinášeli, z drobných incidentů se nyní stalo téma předvolebního boje.

Zatím naposledy se Paroubek a další sociální demokraté stali terčem „vajíčkového útoku“ v pátek v Příbrami a v Berouně. ČSSD obvinila ODS, že za těmito akcemi stojí. Funkcionáři ČSSD přitom upozorňují, že za volební kampaň je v ODS odpovědný mimo jiné exministr vnitra a místopředseda strany Ivan Langer. „Pokud chce někdo dát jasně najevo, co si o předsedovi Paroubkovi myslí, ať přijde 5. a 6. června k volbám a dá svůj hlas ODS, jen tak je možno Jiřího Paroubka porazit,“ uvedl Topolánek v prohlášení. Na internetovém serveru Facebook se v pátek přihlásilo k akci „vejce pro Paroubka v každém městě“ více než 15 000 lidí. 

ODS pro změnu oznámila, že před týdnem v Plzni házel na Paroubka vajíčka syn funkcionáře ČSSD v Plzeňském kraji Miroslava Brabce. Sociální demokraté kvůli tomu podezřívají ODS z porušení takzvaného náhubkového zákona a jejich právníci zvažují další postup. Zmíněný zákon zakazuje policistům, státním zástupcům a soudcům poskytovat informace, které mohou vést ke zjištění totožnosti podezřelého či obviněného člověka.

Sociální demokraté v souvislosti s policejním šetřením „vajíčkového útoku“ na Paroubka v Plzni podezřívá ODS, že zveřejnila informace z dosud neuzavřeného případu. Podle občanských demokratů ale jde o „paranoidní uvažování představitelů Lidového domu“. Občanští demokraté uvedli, že identitu pachatele jim sdělila plzeňská pracovnice ODS, která incident na plzeňském náměstí viděla a mladého muže i jeho otce zná osobně.