Výluka zastavila vlaky mezi Hradcem Králové a Pardubicemi

Pardubice - Na železniční trati mezi Hradcem Králové a Pardubicemi nejezdí od dnešního rána až do čvrtka vlaky. Důvodem výluky jsou probíhající opravy kolejí, výhybek a přejezdů. Dopravu mezi oběma krajskými městy zajišťují náhradní autobusy, kvůli kterým vznikl před pardubickým nádražím provizorní terminál. Omezení se dotkne osobních vlaků z Pardubic přes Hradec Králové do Jaroměře nebo Chocně a také rychlíků z Pardubic do Liberce.

U vchodu do pardubického hlavního nádraží se nyní řadí linkové autobusy.  Náhradní autobusová doprava vede ve třech variantách. Zastávkové autobusy jsou označené jako linka Z, spoje zastavující pouze v Rosicích nad Labem mají označení A. Autobusy s písmenem R jedou od pardubického k hradeckému nádraží bez zastávky.

Výluka postihne denně víc než dva a půl tisíce cestujících. České dráhy organizují dopravu přímo na provizorním terminálu a také vydaly k omezení výlukový jízdní řád.

Video Reportáž Michala Klokočníka
video

Reportáž Michala Klokočníka

Některé autobusy cestující dovezou přímo až do Hradce, jiné kopírují trasu vlaků, ale jsou pomalejší. „Obslouží se sice všechny zastávky, ale cestující nemohou počítat se zachováním přípojů v návazných stanicích,“ uvedl ředitel Krajského centra osobní dopravy Českých drah Michal Štěpán.

Podle Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) byly práce na trati dlouhodobě naplánované a nebylo možné je odložit. „Ukázalo se, že je potřeba poměřit geometrii kolejí, to je hlavní důvod. Další důvod je kontrola a rekonstrukce stávajících čtyř železničních přejezdů, tak aby vše vyhovovalo současným platným normám,“ řekl mluvčí SŽDC Pavel Halla.

Na trať mezi Hradcem Králové a Pardubicemi se vlaky vrátí ve středu v 18:00. S další výlukou musí cestující počítat ve čtvrtek od 8:00 do 14:00.