Rath nemůže zveřejnit, komu vrátil na poplatcích 25 milionů

Praha - Hejtman David Rath (ČSSD) má problém s tím, jak zastupitelům doložit, kdo za sebe nechal v krajských nemocnicích zaplatit regulační poplatek. Jmenné seznamy těchto pacientů má sice vedení hejtmanství k dispozici, kvůli citlivým údajům je ale nemůže všem zastupitelům předložit k nahlédnutí. Navíc se jedná pouze o evidenci, nikoli o doklady, které pacienti podepsali. ODS proto uvažuje, že se pokusí Ratha odvolat - podle nich to není jediné hejtmanovo pochybení.

Podle Ratha mohou do evidence nahlédnout jen zastupitelé, kteří jsou profesí lékaři. Opoziční ODS ale chce, aby vedení kraje předložilo, kam téměř 25 milionů vydaných od ledna na poplatcích zmizelo. „Nedá se v podstatě dohledat, jestli si někdo tu 30, 60 nebo 90korunovou položku stokrát nebo padesátkrát vymyslel,“ tvrdí Rathův předchůdce Petr Bendl (ODS).

Klub ODS podle něj požaduje vidět konkrétní evidenci a doklady o výdeji peněz. „Je to jenom vágní evidence bez toho, aby existoval doklad podepsaný konkrétním člověkem, že dostal 30, 60 nebo 90 korun,“ upozornil Bendl.

Rath uvedl, že kraj může všechny úhrady poplatků doložit, ne každý je však oprávněn do těchto dokladů nahlédnout. „Máme vytištěné všechny seznamy se jmény všech lidí, kteří obdrželi od Středočeského kraje dar na úhradu regulačních poplatků. Protože však jde o chráněné údaje, tak k nim mohou mít přístup jenom lékaři nebo lidé, kteří mají mlčenlivost,“ upozornil hejtman.

ODS zváží Rathovo odvolání

Kraj se podle občanských demokratů dopouští pod Rathovým vedením řady pochybení a zneužívá veřejných peněz k vlastní politické propagaci. Bendl dnes novinářům předal seznam pochybení, jichž se Rath podle ODS po půlročním působení ve funkci dopustil. Je mezi nimi mimo jiné údajné porušování a nerespektování zákona při úhradě regulačních poplatků za pacienty krajských nemocnic, snaha o zastrašování soudu či zneužívání dotací.

Rath k hasičům:

Vyšijte si na uniformy logo krajského úřadu a do propagačních materiálů dejte moje jméno a já vám dám dotaci.
Rathovi vyčítají, že dobrovolným hasičům ve Zvoli u Prahy navrhl, ať si na uniformy vyšijí logo krajského úřadu a na propagační materiály červnových hasičských oslav napíšou jeho jméno - a on pak finančně podpoří jejich akci. Stejně tak se ODS nelíbí i schválení šedesátimilionové dotace na dostavbu základní umělecké školy v Rathově bydlišti v Hostivici u Prahy. „Tady došlo evidentně ke zneužití pozice hejtmana a snaze odehrát si malou domů zcela mimo pravidla,“ míní Bendl, podle něhož jde o nesystémový krok. Dotace by měla být poskytnuta z příslušného rozvojového fondu, kde ovšem pro žadatele nejsou k dispozici tak vysoké částky, tvrdí bývalý hejtman. 

Rath však poukazuje na nutnost pomoci městu, které na stavbu zakladních škol samo nemá peníze. Dopoledne se v ZUŠ budou učit i žáci jako na škole základní. Stejně tak Rathovi nevadí snaha o jeho odvolání. „To není nic překvapivého, já si myslím, že každá opozice má právo žádat odvolání politického soupeře. Pokud na to ODS bude mít dost hlasů, tak mají i šanci, jinak je to čisté plácnutí do vody,“ uvedl Rath.