Nemocnice Ivančice dostala pokutu za nevybírání poplatků

Ivančice (Brněnsko) - Nemocnice v Ivančicích na Brněnsku dostala jako první na jihu Moravy pokutu od pojišťovny za odpouštění zdravotnických poplatků. Patnáctitisícovou sankci jí vyměřila pojišťovna Metal - Aliance. Podle pojišťovny nemocnice porušila zákonnou povinnost vybírat poplatek. Nemocnice ani vedení Jihomoravského kraje s tím nesouhlasí. Podle mluvčího kraje Jana Chmelíčka se nemocnice odvolá a v případě nutnosti se obrátí i na správní soud.

Krajští reprezentanti jsou přesvědčeni, že zákon neporušují. „V našem kraji se může pacient svobodně rozhodnout, zda uhradí regulační poplatek sám, nebo využije darovací smlouvy. V obou případech je ale poplatek vybrán a zákon je dodržen,“ řekl jihomoravský hejtman Michal Hašek. Ministerstvo zdravotnictví s tím nesouhlasí, podle něj kraje včetně Jihomoravského zákon porušují.

Jihomoravský kraj zřizuje osm nemocnic a v nich čtyři lékárny, kde si lidé mohou nechat poplatek uhradit od kraje. Možnost využívá kolem 60 procent pacientů. Poplatky odpouštějí i další krajská zdravotnická zařízení - dětské ozdravovny a léčebny.