Soud poslal za mříže gang falešných policistů

Ostrava - Ostravský krajský soud dnes poslal do vězení trojici mužů, kteří podle obžaloby přepadali v bytech zámožné podnikatele. Vydávali se při tom za policisty. Pro zvýšení důvěryhodnosti používali dokonce originální policejní odznak. Dva odsouzení stráví ve vězení osm let a deset měsíců, třetí obžalovaný dobu o dva roky kratší. Oběti si odsouzení podle policie vybírali mezi obchodníky s valutami. Hledali lidi, o kterých věděli, že mají doma velkou hotovost. V jednom případě oběť spoutali a kladivem ji bili do kolena, aby získali heslo k trezoru. Celkem od svých obětí získali peníze a věci za více než 800 000 korun.

„Za použití služebního odznaku Policie České republiky navázali kontakt s poškozenými přímo v bytě, poté za použití násilí vnikli dovnitř a za použití dalšího dosti brutálního násilí se postupně zmocnili věcí poškozených,“ uvedla pro ČT státní zástupkyně Dana Svatošová.

Policejní zástupce v Ostravě Radovan Vojta již dříve řekl, že u policisty, který průkaz v minulosti ztratil, nebyl nijak prokázán úmysl ho prodat nebo účelově ztratit.

Video Reportáž Aleše Gongola
video

Reportáž Aleše Gongola

Vyšší tresty uložil soudce Jiřímu Skupinovi a Pavlu Kanalíkovi. Zohlednil především fakt, že v roce 2008 byli odsouzeni za jiné zločiny. Roman Švestka pak podle předsedy senátu žil spořádaným způsobem života. „I když před 20 lety byl odsouzen,“ doplnil soudce. Rozsudek ještě není pravomocný. Dva obžalovaní se na místě odvolali, třetí si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Stejně se rozhodla i státní zástupkyně.

Statní zástupkyně Dana Svatošová u ostravského soudu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24