Rekonstruovaná Benešova vila se otevřela veřejnosti

Sezimovo Ústí (Táborsko) - Poprvé po tříleté rekonstrukci se dnes návštěvníkům otevřela Benešova vila v Sezimově Ústí na Táborsku. Stalo se tak přesně na den po 125 letech, co se druhý československý prezident Edvard Beneš narodil. Zpřístupněním domu se naplňuje poslední vůle prezidentovy manželky Hany, která si přála, aby objekt sloužil veřejnosti. Vzpomínkového pietního aktu u hrobky manželů Benešových se zúčastnil i premiér Jan Fischer.

Jan Fischer o Edvardu Benešovi:

„Má spolu s Masarykem, Kramářem a Štefánikem největší zásluhy o naší národní nezávislost.“

Se svými věnci přišli ke hrobce s bustou Edvarda Beneše zástupci vlády, města i církví. Řečníci se při dnešním pietním aktu vyhýbali posuzování konkrétních Benešových činů. Zdůrazňovali ale, že šlo o politika světového formátu a měl by zůstat v paměti jako velký státník.

Video Reportáž Jiřího Bydžovského
video

Reportáž Jiřího Bydžovského

Vila nyní odpovídá původnímu projektu architekta Petra Kropáčka ze 30. let. Při obnově architekti odstranili necitlivé stavební úpravy, které v ní nechali udělat komunističtí politici. Rekonstrukce stála včetně vybavení interiéru téměř 20 milionů korun.

Benešova manželka si přála památník svého manžela

Edvard Beneš strávil ve vile poslední chvíle svého života. Jezdil tam hlavně odpočívat, ale přijímal i významné návštěvy. Dům s pozemky odkázala Hana Benešová v roce 1973 táborskému muzeu, aby sloužil jako památník jejího manžela. Za socialismu však byla budova přestavěna na vládní rekreační sídlo. Nyní už se nepočítá, že by se ve vile státní úředníci běžně rekreovali. V druhém nadzemním podlaží jsou ale prostory pro vládní návštěvy i premiérský pokoj.

Někdejší letní sídlo prezidenta Beneše bude i přesto přístupnější než dřív. Zájemci si vilu budou moci prohlédnout od května do konce října každý poslední víkend v měsíci. Mimořádně bude dům Benešových, který je od roku 2000 kulturní památkou, otevřen i tento pátek. Vstup do něj stejně jako do památníku při vchodu do zahrady je zdarma.

Premiér Jan Fischer
Premiér Jan Fischer