Trojice Romů půjde do vězení za útok na „bílou svini“

Plzeň - Krajský soud v Plzni odsoudil tři Romy z Karlovarska kvůli případu rasově motivovaného útoku na pětatřicetiletého muže. Julius Horváth a Milan Pačan, kteří podle spisu předloni muže brutálně zbili a přitom mu nadávali do bílých sviní, půjdou do vězení na čtyři roky. Třetí odsouzený, bývalý policista Martin Barkóci, dostal čtyři roky vězení a pětiletý zákaz práce u bezpečnostních složek. Podle soudu se svým jednáním pokusil ztížit vyšetřování a trestný čin zakrýt. Verdikt zatím není pravomocný.

Případ se stal v Ostrově na Karlovarsku 22. prosince 2007 kolem čtyř ráno před jedním z podniků. Horváth a Pačan podle spisu napadli údery pěstí a kopy muže, několikrát ho udeřili násadou od lopaty do obličeje a hrudníku. Přitom padaly výkřiky: „Zabiju tě, ty bílá svině“ a „Žádnej bílej se tu nebude roztahovat na našem teritoriu.“ Muž odhadl, že dostal 65 ran. Vystupuje jako utajený svědek a čeká ho nová identita.

Soudu řekl, že napaden byl i známý, který se ho pokusil zastat. „Už jsem přestával vnímat bolest, viděl jsem jen záblesky,“ líčil. V tu chvíli se prý ozval výkřik „Doraž ho!“ a „Chcípni, ty bílá svině“. Jeden z útočníků se mu prý pokusil zasadit ostrým hrotem násady poslední ránu do očí. Barkóci, jenž přijel na místo jako policista, údajně muži řekl: „Měli tě tady zabít. Uvědom si, co budeš vypovídat.“ Ovlivnit se ho prý pokusil i při výslechu. Napadený proto řekl, že byl zbit neznámými Romy.

Oba údajní útočníci odmítli jakákoliv rasově motivovaná slova. Barkóci je postaven mimo službu. Za zneužití pravomoci veřejného činitele, nadržování a vydírání mu hrozilo až deset let vězení. Horváthovi a Pačanovi osm let. Soud zvažoval i překvalifikování na pokus o vraždu.