Trojice Romů půjde do vězení za útok na „bílou svini“

Plzeň - Krajský soud v Plzni odsoudil tři Romy z Karlovarska kvůli případu rasově motivovaného útoku na pětatřicetiletého muže. Julius Horváth a Milan Pačan, kteří podle spisu předloni muže brutálně zbili a přitom mu nadávali do bílých sviní, půjdou do vězení na čtyři roky. Třetí odsouzený, bývalý policista Martin Barkóci, dostal čtyři roky vězení a pětiletý zákaz práce u bezpečnostních složek. Podle soudu se svým jednáním pokusil ztížit vyšetřování a trestný čin zakrýt. Verdikt zatím není pravomocný.

Případ se stal v Ostrově na Karlovarsku 22. prosince 2007 kolem čtyř ráno před jedním z podniků. Horváth a Pačan podle spisu napadli údery pěstí a kopy muže, několikrát ho udeřili násadou od lopaty do obličeje a hrudníku. Přitom padaly výkřiky: „Zabiju tě, ty bílá svině“ a „Žádnej bílej se tu nebude roztahovat na našem teritoriu.“ Muž odhadl, že dostal 65 ran. Vystupuje jako utajený svědek a čeká ho nová identita.

Soudu řekl, že napaden byl i známý, který se ho pokusil zastat. „Už jsem přestával vnímat bolest, viděl jsem jen záblesky,“ líčil. V tu chvíli se prý ozval výkřik „Doraž ho!“ a „Chcípni, ty bílá svině“. Jeden z útočníků se mu prý pokusil zasadit ostrým hrotem násady poslední ránu do očí. Barkóci, jenž přijel na místo jako policista, údajně muži řekl: „Měli tě tady zabít. Uvědom si, co budeš vypovídat.“ Ovlivnit se ho prý pokusil i při výslechu. Napadený proto řekl, že byl zbit neznámými Romy.

Video Reportáž Karla Vovesného
video

Reportáž Karla Vovesného

Oba údajní útočníci odmítli jakákoliv rasově motivovaná slova. Barkóci je postaven mimo službu. Za zneužití pravomoci veřejného činitele, nadržování a vydírání mu hrozilo až deset let vězení. Horváthovi a Pačanovi osm let. Soud zvažoval i překvalifikování na pokus o vraždu.