Kalousek finančně podpořil kampaň lídra Starostů a nezávislých

Praha - Někdejší předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek, který se rozhodl stranu opustit, už před měsícem finančně podpořil volební kampaň senátora Jaromíra Štětiny, lídra kandidátky Starostů a nezávislých pro evropské volby. Informaci potvrdil předseda hnutí Petr Gazdík. Výši poskytnuté sumy nesdělil, uvedl pouze, že "příspěvek byl evidován na počátku května".

Kalousek už minulý týden uvedl, že pokud založí novou stranu, bude s hnutím Starostů a nezávislých spolupracovat. Spolupráce by se mohla vztahovat na chystané předčasné volby do sněmovny: „Starostové mi jsou svým pojetím politiky blízcí a oceňuji jejich každodenní kontakt s veřejností.“

„Naše názory se začaly sbližovat už před dvěma roky při jednáních o rozpočtovém určení daní,“ dodal k tomu Gazdík. Jeho hnutí totiž usiluje o větší podíl na výnosu ze státem vybíraných daní pro menší města a obce na úkor velkých měst, která v přepočtu na obyvatele dostávají více.

O založení nové středopravicové strany se chce Kalousek podle svých slov rozhodnout až po nadcházejícím sjezdu lidovců, podle médií však už začal sbírat podpisy. U lidovců se už dříve rozhodl skončit, důvodem jsou prý rozdíly v názorech na směřování strany.