Nové vedení KDU-ČSL chce do pátku rozhodnout o důvěře vládě

Vsetín - Nově zvolený předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda vyzval v závěru stranického sjezdu lidovce k jednotě. V závěrečném projevu přiznal vědomí toho, že ne všichni delegáti jsou spokojeni s výsledkem volby nového předsednictva, i přesto vyjádřil své úsilí o podporu všech. Svoboda na tiskové konferenci po skončení sjezdu oznámil, že prvním rozhodnutím nového vedení bude postoj lidovců k podpoře Fischerovy překlenovací vlády. Stanovisko chce Svoboda představit do pátku. Nové vedení soudí, že výsledek sjezdu překoná dosavadní rozpolcenost lidovců.

Jak se strana k podpoře vlády postaví, ale nový předseda předjímat nechtěl. Jestli podle něj má být stanovisko jednotné, musí vyplynout z diskuse, která bude nyní následovat.

Nový předseda KDU-ČSL chce také řešit situaci v poslaneckém klubu. Naznačil, že jeho vedení se možná změní. Právě kvůli důvěře kabinetu Jana Fischera vznikl mezi poslanci KDU-ČSL spor. Část představovaná současným vedením strany se odmítla k ODS a ČSSD přidat s tím, že nebude podepisovat „bianco šek“ bez toho, aby znala programové prohlášení.

Video Brífink vedení KDU-ČSL po skončení sjezdu
video

Brífink vedení KDU-ČSL po skončení sjezdu

Brífink vedení KDU-ČSL po skončení sjezdu

TK 15:05, 31.05.2009

Reportáž Olgy Málkové a Daniela Takáče

Cyril Svoboda, nový předseda KDU-ČSL:

„Jsem rád, že byl zvolen tento tým…, protože taková semknutost, jaká tu byla dnes a včera, takovou jsme nezažili, co já pamatuji Lidovou stranu.“

Předseda poslaneckého klubu Severa už po sobotní volbě nového vedení strany uvedl, že uvažuje o odstoupení. Předsednictvo považuje za nedůvěryhodné, proto si myslí, že s ním nebude moci komunikovat. „Budu přemýšlet s rodinou o motivaci angažovat se v řadách KDU,“ řekl České televizi Severa s tím, že s jasným vyjádřením počká až po eurovolbách.  

Kalousek definitivně odchází

Vystoupení ze strany ve Vsetíně potvrdil i někdejší šéf ministerstva financí Kalousek. „KDU-ČSL směřuje do levé části politického spektra. Já to nekritizuji, je to její svaté právo a může to být pro celou řadu voličů přitažlivé. Ale já takovou politiku dělat nemohu,“ nechal se slyšet Kalousek, který opouští lidovce po 25 letech působení ve straně.

Podle Svobody nemohou lidé, kteří se chystají ze strany odejít, o vedení jejího klubu rozhodovat. „Jestliže to vzali vážně lidé jako Miroslav Kalousek, že odcházejí z naší strany, a jsou našimi poslanci, tak nemůže rozhodnout jejich hlas o tom, kdo bude zasedat v předsednictvu strany za poslanecký klub. My také nežádáme ani lidi z ODS nebo od zelených, aby nám hlasovali o vedení naší strany,“ řekl po skončení sjezdu novinářům.

0Cyril Svoboda:

„Skončil sjezd a otevřela se nová doba pro naši stranu. Ukázalo se, že máme vizi a máme nový tým… Před sjezdem se zdálo, že se tu něco odehraje. Například že budeme dramaticky volit, nebo že tu budou nějaká prázdná a politická gesta, která by mohla poškodit naši stranu. Nic takového se nestalo. To je jasným důkazem, že naše strana je silná…“
Miroslav Kalousek mezi delegáty
Miroslav Kalousek mezi delegáty
Více fotek
  • Miroslav Kalousek mezi delegáty autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/897/89638.jpg
  • Cyril Svoboda autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/898/89704.jpg