Policie zadržela gang podezřelý z organizace nelegální migrace

Praha - Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a příslušníci Útvaru rychlého nasazení zadrželi v rámce akce "HRBÁČ" desetičlenný organizovaný gang, jehož členové jsou podezřelí z organizace nelegální migrace běženců převážně z Iráku do různých evropských zemí. Přes Českou republiku měla tímto způsobem nelegálně přejít téměř stovka osob.

Policisté v souvislosti s případem obvinili 11 lidí, z toho tři cizince a osm občanů Česka. Hlavní organizátor, devětatřicetiletý cizinec, měl podle detektivů spolu se dvěma nejbližšími spolupracovníky (všichni z Arabského světa) celou organizaci z České republiky řídit. Zisk za jednu převedenou osobu se měl pohybovat v řádech tisíců Euro či USD a následně byl rozdělen mezi členy organizace podle jejich konkrétního „pracovního“ zařazení a podílu na odvedené práci.

Obvinění jsou podezřelí z trestných činů účasti na zločinném spolčení, nedovoleného překročení státní hranice a organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. V případě prokázání viny jim podle mluvčího ÚOOZ Pavla Hantáka hrozí dva až 12 let vězení.

Podle policie páchali zadržení trestnou činnost od roku 2006. Jsou podezřelí z toho, že zajišťovali nelegální přechod cizinců přes Českou republiku zejména do Německa, Rakouska, Itálie, Švédska a Norska. Detektivové ÚOOZ zdokumentovali více než 20 případů, kdy mělo tímto způsobem k trestné činnosti dojít.