Havel dostal v Plzni cenu za boj proti totalitě

Plzeň - Bývalý prezident Václav Havel v Plzni převzal z rukou plzeňského primátora Pavla Rödla prestižní městskou Cenu 1. června. Ocenění připomíná události z roku 1953, kdy Plzeňané otevřeně vystoupili proti komunistickému režimu v souvislosti s měnovou reformou. Město cenu dává za boj za demokracii a svobodu a za prosazování těchto principů. Plzeň Havlovi cenu udělila za jeho celoživotní postoj a boj proti totalitě, za svobodu a demokracii. Ocenění souvisí také s letošním 20. výročím pádu komunistického režimu.

Při převzetí ceny se 72letý Havel vyjádřil i k současné politice. Podle něj v ní zhrubly poměry a Havel se obává toho, že to může vést k odcizení mezi společností a politikou. Zhrubnutí politiky se podle Havla projevuje už například v předvolební kampani, kdy některé strany mají více negativních billboardů zesměšňujících politické soupeře než vlastních billboardů s myšlenkami a plány strany. Havel je přesvědčen o tom, že s tím pak souvisejí i projevy lidí na předvolebních mítincích. „To není pouhá nahodilá recese, i když v tom jsou prvky recese,“ komentoval vrhání vajíček na představitele ČSSD na mítincích strany.

0
Plzeňský primátor Pavel Rödl:

„Myslím, že Václav Havel je přesně tou největší žijící osobností, která se o pád režimu zasloužila.“

Video Reportáž Mirky Vildové
video

Reportáž Mirky Vildové

Udělení ceny Havlovi souvisí i s letošním výročím pádu komunistického režimu. Bývalý prezident se domnívá, že možná právě 20. výročí revoluce je vhodnou dobou na obnovení a změnu politické scény. „Mám jeden důležitý pocit, že je už nejvyšší čas, aby více mladších lidí, neopotřebovaných, nezdeformovaných komunismem, vstoupilo do veřejného života, do života politického a vnesli tam trošku nový vzduch, nový vítr,“ řekl Havel. V projevu připomněl také paradoxní situaci, do které se ve spojení s Plzní dostal. „Já jsem určitou část svého života strávil v Plzni na Borech (věznice) za to, že jsem se zasazoval za lidská práva. Nyní za totéž dostávám cenu,“ řekl.

Cena 1. června má už 17 nositelů 

Cenu uděluje od roku 1993 městská rada za významný přínos k prosazování demokracie, svobody a spravedlnosti a za obhajobu lidských práv a svobod v médiích. Havel se jako sedmnáctý držitel Ceny 1. června postavil po bok laureátů Pavla Tigrida, Jefima Fištejna, Jana Šibíka, Petry Procházkové, Michala Kubala, Ivana Medka, Petrušky Šustrové, Jiřího Stránského a dalších. I když už obdržel velké množství ocenění, žádné nevyzdvihuje. „Doktorát z harvardské univerzity má pro mě stejnou cenu jako čestné občanství obce Mladé Buky,“ prohlásil. Podle primátora Rödla si Havel cenu zaslouží jako ikona boje za svobodu a demokracii v Česku i mnoha dalších zemích světa.

V Plzni vypukla 1. června 1953 největší bouře, kterou vyvolala komunisty chystaná a pečlivě utajovaná měnová reforma. Demonstrace byla prvním pokusem o povstání proti režimu v tehdejším východním bloku. Aktéři ale na účast v protestech tvrdě doplatili: čekala je diskriminace, vězení, ztráta práce, nucené vystěhovávání. Soudy odsoudily 331 lidí, někdy až na 14 let, 50 rodin bylo vystěhováno.

Podpis Václava Havla
Podpis Václava Havla
Více fotek
  • Podpis Václava Havla autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/900/89939.jpg
  • Pavel Rödl autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/900/89940.jpg
  • Pavel Tigrid autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/167/16644.jpg