V Litvínově nastoupí exekutor, dluhy uhradili jen dva lidé

Litvínov (Mostecko) - Do konce května uhradili svůj dluh vůči městu jen dva obyvatelé. Dlužníky, které nepřesvědčilo ani ultimátum radnice, tak postihne exekuce. Město odešle k soudu 200 návrhů na prohlášení exekucí s celkovou dlužnou částkou 1,5 milionu korun. Podle mluvčí litvínovské radnice Evy Maříkové se je podaří zahájit ještě do konce června. Lidé a firmy dluží na nájemném, poplatcích za služby a neuhrazených pokutách 52 milionů korun.

Návrhy na exekuce podala radnice nejprve na notorické neplatiče dluhů, kteří ignorují veškeré výzvy města k zaplacení. „O návrzích rozhodne soud během několika týdnů. Zatím máme smlouvu s jedním exekutorem, postupně najmeme další exekutorské kanceláře. Jakmile budeme mít soudní rozhodnutí v ruce, začne peníze či majetek po dlužnících vymáhat,“ uvedla Maříková.

Město ale podle ní nebude zabavovat peníze z dávek ihned na radnici jako v Chomutově: „Existuje totiž dvojí právní výklad, zda jde o legální postup. Vyčkáme proto rozhodnutí krajského soudu.“ Dlužníkům to ale život nijak neusnadní. Exekutor je podle Maříkové může se soudním příkazem překvapit na poště, na ulici či v herně, kam se dostaví za asistence strážníků. Vedení Litvínova se zaměřuje už od listopadu zejména na nepřizpůsobivé obyvatele problémového sídliště Janov. Několik neplatičů nájemného už městský úřad za asistence strážníků vystěhoval do ubytoven.

Exekuce chtějí zavést i v Ústí nad Labem či Třebíči

Exekuce peněz ze sociálních dávek už v únoru postihla dlužníky v Chomutově. Exekutor ale zabavoval dlužné peníze jen jednou, na další domluvený termín s městem se už nedostavil. Tomu se chtějí v Litvínově uzavřením smluv s více exekutory vyhnout. Exekuce chtějí zavést i v dalších městech, například Ústí nad Labem či Třebíči.

Ombudsman, ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb i někteří právníci považují exekuce za nezákonné. Podle kontroly, která prověřila postup exekutora, existují dva právní výklady, jež si odporují. To potvrdily i dva rozdílné verdikty chomutovského soudu, jenž posuzoval návrhy na pozastavení exekucí. Rozhodnout proto bude muset ústecký Krajský soud, k němuž se odvolal Chomutov. Exekuce naopak podpořil bývalý ministr vnitra Ivan Langer (ODS) či primátoři statutárních měst.

Exekuce sociálních dávek
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24