Žena z Berouna dostala za týrání syna 8 měsíců

Beroun - Okresní soud v Berouně vyměřil trest 8 měsíců ženě, která podle obžaloby svému 3letému synovi nasazovala na krk psí obojek a přivazovala ho k postýlce. Státní zástupkyně se na místě odvolala, požadovala pětiletý trest. Případ se objevil v médiích loni v červenci. Matka měla týrat své dvě děti, tehdy 2letého chlapce a jeho 6letou sestru. Na týrání upozornila sousedka rodiny, která informovala dětskou lékařku. Ta vše nahlásila odboru sociální péče.

Podle soudce by byl trest navrhovaný obžalobou příliš přísný. Soud podle něj přihlédl k tomu, že týrání nebylo prováděno surovým způsobem a nepodílelo se na něm více osob. Matka, u níž znalci zjistili lehké snížení intelektu, prý řešila zátěžovou situaci „hloupým způsobem“. „Domnívám se, že chlapec nebyl nějak ohrožen na životě. Jiná situace by byla, kdy se jednalo o stahující obojek,“ uvedl. Třicetileté ženě ale podle něj přitížilo, že se týrání dopustila v podmínce, ve které je kvůli podvodu.

Chlapce připoutaného k dětské postýlce našli policisté při loňské domovní prohlídce v bytě odsouzené. Spolu s ním tam byla i jeho šestiletá sestra, která se ale mohla volně pohybovat. Vyšetřování podle policie ukázalo, že matka týrala pouze syna.

Chlapec je stále v dětském domově, dcera se vrátila k matce 

Obhajoba tvrdila, že chlapec byl takto uvázán pouze ve dnech 2. a 3. července, které byly pro matku velmi náročné. Tehdy se při hře zranila její dcera a žena údajně nechtěla, aby si chlapec ublížil, zatímco ji bude ošetřovat. Podle advokáta nebyla kvůli sníženému intelektu schopna vyhodnotit důsledky svého jednání, proto zajistila dítě tím, co bylo zrovna po ruce. „Nebyl tam úmysl týrat, ale zabezpečit dítě před úrazem,“ prohlásil obhájce. Dostatečným opatřením již podle něj bylo odebrání dětí z péče ženy, proto navrhl zproštění viny. Žena se líčení neúčastnila, dříve ale prohlásila, že svého jednání lituje.  

Státní zástupkyně trvala na tom, že matka chlapce poutala k postýlce opakovaně, což podle ní potvrdila při výslechu nezletilá dcera obžalované, znalci, kteří vyhodnocovali záběry z policejní prohlídky, i sousedka, která na ženino chování upozornila úřady. Chlapcovo chování na videozáznamu údajně prozrazovalo, že pro něj nejde o novou situaci. Sourozenci byli matce odebráni z péče a skončili v kladenském dětském domově. Chlapec je tam stále, dívka byla svěřena do výchovy matce obžalované.